Technologia 5G wchodzi do Polski. Na razie trochę nieśmiało, bo mamy do czynienia z pierwszą stacją bazową uruchomioną w Gliwicach. Jednak jest to dobry początek. Za projektem tym stoją Orange Polska oraz Huawei. Testowa stacja bazowa 5G pracuje w paśmie 3,4 – 3,6 GHz i korzysta z technologi Massive MIMO. Próby wykonane “w terenie” (warunki miejskie) osiągnięto prędkość 1,5 Gbit/s. Niestety nie możemy liczyć na to, że pierwsze komercyjne sieci 5G działające w Polsce będą tak samo szybkie.
Mogłoby się wydawać, że technologia sieci komórkowych nowych generacji dopiero raczkuje. Jednak nic bardziej mylnego. Cały problem z mało widocznym tempem rozwoju 5G wynika z tego, że standard 3GPP uchwalony pod koniec zeszłego roku przewiduje kilka architektur nowych sieci. Oznacza to, że producenci stacji bazowych oraz operatorzy musieli wspólnie ustalić sposób wdrażania nowej technologi. Dlatego prace nad 5G trwają jednocześnie na wielu frontach, żeby umożliwić uruchomienie pierwszych sieci testowych do końca tego roku. Natomiast w przyszłym roku powinniśmy zobaczyć na rynku pierwsze urządzenia (tj. routery oraz smartfony) obsługujące 5G. Na razie jednym z większych graczy na rynku, który może zaoferować operatorom zarówno stację bazową, jak i urządzenie abonenckie, jest Huawei. To właśnie sprzęt chińczyków został uruchomiony w Gliwicach na potrzeby testów Orange.
Orange Polska testuje 5G w paśmie 3,4 – 3,6 GHz
Jest to właśnie zakres częstotliwości, który w Strategi 5G dla Polski (dokument opracowany przez Ministerstwo Cyfryzacji) został wytypowany na uruchomienie pierwszych sieci mobilnych nowej generacji w naszym kraju. Niektórzy operatorzy przygotowali się na to i posiadają obowiązujące rezerwacje na korzystanie z wspomnianych częstotliwości. Niestety Orange Polska nie posiada aktualnie żadnego bloku częstotliwości z pasma 3,4 – 3,6 GHz. Jednak operator może korzystać z tego pasma w Gliwicach na potrzeby testowania nowej technologi. Uruchomiona tam stacja bazowa 5G korzysta z bloku o szerokości 100 MHz, co pozwoliło na osiągnięcie prędkości 1,5 Gbit/s. Warto tutaj zaznaczyć, że wynik ten został uzyskany w warunkach rzeczywistych. Natomiast podczas testów laboratoryjnych można było pobierać dane z prędkością 1,8 Gbit/s. Wyniki te są bardzo dobre. Pokazują one, że 5G działające w paśmie sub-6 GHz może być szybsze od łącza światłowodowego.
To, jak szybkie będzie 5G w Polsce, zależy od wyników aukcji na częstotliwości z pasm 3,4 GHz – 3,6 GHz oraz 3,6 GHz – 3,8 GHz. Aktualnie Play posiada rezerwacje na częstotliwości w zakresach 3701 – 3715 MHz oraz 3715 – 3729 MHz. Natomiast T-Mobile może korzystać z bloków częstotliwości, które były używane do świadczenia usługi dostępu do Internetu za pomocą technologi WiMax. Magentowy operator już podjął decyzję o usunięciu tej usługi ze swojej oferty. Dlatego posiadane częstotliwości będą mogły zostać zagospodarowane na potrzeby budowy sieci 5G.
Źródło: Orange