Firma Exatel, która jest głównym pomysłodawcą projektu #Polskie5G w paśmie 700 MHz poinformowała o końcu prac nad analizą wstępną projektu. Przygotowany raport przedstawia trzy modele wykonalności dla budowy jednolitej sieci w technologii 5G na terenie całego kraju. Dokument trafił do Prezesa Rady Ministrów.
Projekt #Polskie5G zakłada współpracę wszystkich polskich operatorów przy budowie wspólnej sieci 5G w paśmie pokryciowym 700 MHz. Główną zaletą takiego rozwiązania jest obniżenie kosztów budowy oraz skrócenie czasu potrzebnego do objęcia zasięgiem całego kraju. Podpisane w październiku Memorandum of Understanding zakłada, że większościowe udziały należałoby do państwa, które miałoby udostępnić wszystkie częstotliwości z pasma 700 MHz. Z kolei operatorzy wnieśliby infrastrukturę pasywną oraz wkłady finansowe. Prace prowadził zespół roboczy złożony z przedstawicieli EXATEL S.A., PFR S.A., Polkomtel Sp. z o.o. (operatora sieci Plus), P4 Sp. z o.o. (operatora sieci Play), Orange Polska S.A. oraz T-Mobile Polska S.A. ze wsparciem doradczym spółek NetWorkS! Sp. z o.o. oraz Accenture Sp. z o.o.
Szczegóły przedsięwzięcia #Polskie5G dalej nie są znane
Aktualnie nie wiadomo jak w praktyce miałby być realizowany projekt #Polskie5G. Tematu nie komentują również przedstawiciele operatorów, którzy nie mają nic do dodania w sprawie dzisiejszego komunikatu, w którym czytamy:
Raport podsumowujący zrealizowane prace zawiera trzy modele wykonalności dla budowy jednolitej sieci w technologii 5G w paśmie 700 MHz. Modelowanie obejmowało aspekty ekonomiczne oraz techniczne, w tym planowanie homogenicznej sieci radiowej na terytorium całego kraju, analizę sposobu współdzielenia infrastruktury i zasobów oraz możliwość wykorzystania #Polskie5G na potrzeby Bezprzewodowej Sieci Łączności Specjalnej.
Na dziś nieznane są również dalsze losy projektu. Przygotowany raport będzie przedmiotem dalszych analiz. Dlatego też trudno dzisiaj oceniać, czy wizja budowy wspólnej sieci 5G w paśmie 700 MHz ma szansę na realizację.
Przeczytaj również: 98 stacji DVB-T zwolniło pasmo 700 MHz na potrzeby sieci 5G