Marek Zagórski, obecny minister cyfryzacji, wypowiedział się dla agencji Reuters w sprawie oczekiwań dotyczące bezpieczeństwa sieci 5G. Zabrane przez niego stanowisko jest ważne chociażby z tego względu, że Polska jako jeden z nielicznych krajów, podpisała z USA deklarację na temat 5G. Oczywiście porusza ona kwestie związane z bezpieczeństwem narodowym.
Restrykcje, a zarazem ogólne, wymogi dotyczące bezpieczeństwa urządzeń telekomunikacyjnych mogą ograniczyć operatorom wybór dostawców. Jeżeli są one nieuzasadnione, to ostatecznie może wiązać się to z ograniczeniem konkurencyjności oraz wzrostem kosztów rozbudowy infrastruktury. Dlatego osoby decyzyjne w kwestii wymagań dla sieci 5G nie chcą pochopnie ustalać nowych reguł, które wiązałyby się z wykluczeniem Huawei. Media zazwyczaj wiążą tę kwestię z zarzutami Stanów Zjednoczonych, które oskarżają Huawei i ZTE o szpiegowanie. Jednak Europa podchodzi do tego tematu z rozsądnym dystansem. Faktem jest również to, że coroczne analizy brytyjskiego centrum HCSEC (Huawei Cyber Security Evaluation Centre) pokazują liczne niedociągnięcia w produktach chińskiego giganta dot. cyberbezpieczeństwa.
Jest szansa na stacje bazowe 5G od Huawei w Polsce
Polscy operatorzy nie podjęli do tej pory żadnej wiążącej decyzji związanej z wyborem dostawców urządzeń dla sieci 5G. Jednak za granicą wygląda to trochę inaczej. W dużych krajach, gdzie operatorzy stawiają na dywersyfikację dostawców, Huawei przeważnie dostarcza przynajmniej część stacji bazowych dla obecnych sieci 4G. Przy czym niektórzy właściciele sieci komórkowych nie czekają na decyzje rządzących i sami zaczęli decydować o częściowym wykluczaniu Huawei. Najczęściej oznacza to wymianę elementów sieci szkieletowej na produkty od Ericssona lub Nokii. Z kolei chiński sprzęt w postaci stacji bazowych pozostaje w tzw. warstwie radiowej sieci 5G.
Marek Zagórski w rozmowie z agencją Reuters podkreślił, że:
- bezpieczeństwo urządzeń końcowych jest czymś innym niż bezpieczeństwo rdzenia sieci,
- różne części systemu mogą mieć różne wymagania dotyczące bezpieczeństwa,
- im dalej od tego strategicznego elementu, który jest rdzeniem sieci, tym wymagania bezpieczeństwa mogą być mniej restrykcyjne,
- w celu zagwarantowania bezpieczeństwa transmisji wymagana jest dywersyfikacja dostawców sprzętu i roaming między operatorami. To są podstawowe wymagania,
- projekt ustawy w sprawie bezpieczeństwa ma zostać przedstawiony parlamentowi na początku 2020 roku, a prace nad jego ukończeniem mają potrwać do końca lutego przyszłego roku.
Źródło: Reuters