Wygląda na to, że smartfony takie jak OnePlus One czy Lenovo Zuk Z1 nie dostaną już wsparcia i aktualizacji systemu CyanogenMod.
A wszystko to przez to, że z dniem 31 grudnia 2016 roku firma Cyanogen zakończy swoją działalność. Firma Cyanogen zajmowała się customizowaniem systemu Android i oczyszczaniem go ze zbędnych dodatkowych funkcjonalności, które niekorzystnie wpływały na system.
Niestety, ten rok był bardzo niekorzystny dla firmy.
Liczne zwolnienia pracowników, sprawy finansowe oraz sądowe także zaważyły o rozwiązaniu firmy na koniec roku 2016. Oczywiście, jak informuje zespół Cyanogen, ich open-source’owy projekt, jak i kod źródłowy będą ogólnodostępne dla każdego. Szczególnie jeśli chodzi o zbudowanie projektu, jak i jego modyfikację dla celów personalnych. Jest to straszna wiadomość dla wszystkich posiadaczy telefonów OnePlus One i Lenovo Zuk Z1, w których producenci preinstalowali system CyanogenMod. Przez tego typu działanie, choć miało mieć naprawdę dobrą przyszłość oraz wprowadzić nową konkurencję na rynek, poskutkowało zablokowaniem aktualizacji systemu dla nowych telefonów.
Jaki los czeka teraz CyanogenMod?
Na innym bloku, który posiada Cyanogen, ich zespół wyjaśnia, w jaki sposób decyzja wpłynie na wydany system CyanogenMod. Szczególnie gdy ich serwery zostaną zgaszone. Co więcej, twórcy systemu nie mają głosu w sprawie wydania nowej wersji systemu, który poparłaby społeczność CyanogenMod. Aktualnie wiadomo, że firma może trafić w ręce firmy trzeciej, a przez to zaowocować na nowo. Miłą informacją jest także to, że dawni pracownicy Cyanogen nie porzucili swojego dziecka i pragną kontynuować swoje dzieło. Tym razem mają bardziej ambitny cel, ponieważ chcą zbudować system dla urządzeń mobilnych na nowo i pod nową nazwą Lineage OS. Cały proces tworzenia oprogramowania możemy zobaczyć na open-source‘owym repozytorium GitHub.
Osobiście trochę wątpię w sukces nowego projektu.
Rynek systemów operacyjnych na urządzenia mobilne jest podzielony pomiędzy Androidem a iOS od Apple. Nawet taki gigant jak Microsoft ze swoim Windows 10 (a wcześniej Windows Phone) nie potrafił się przebić. Panowie z Redmond próbowali już różnych sztuczek, łącznie z opracowaniem technologi migrującej aplikacje iOS na mobilną wersję Windowsa 10. Niektóre firmy z tego korzystają (np. Facebook), jednak jest to jak dla mnie nisza. Microsoft chyba sobie odpuści rynek urządzeń mobilnych i cały tort zostanie do podziału pomiędzy Google i Apple. Czy Lineage OS ma tutaj jakieś szanse? Mimo wszystko trzymam za ten projekt kciuki, bo na pewno rynkowi systemów operacyjnych na smartfony dobrze zrobi świeża krew.
[vlikebox]