Google co roku prezentuje raport dotyczący poziomu bezpieczeństwa swojego mobilnego systemu operacyjnego. Android jest systemem wybieranym niemalże przez każdego producenta smartfonów. Konkurencja jest niewielka, ponieważ praktycznie tylko Apple stosuje swoje autorskie rozwiązanie. Dlatego to właśnie Android oraz iOS są celem każdego cyberprzestępcy, którego interesują urządzenia mobilne. Google uważa, że Android 8 Oreo jest tak samo bezpieczny, jak iOS. Jest jednak z tym jeden problem.
Wiele osób uważa, że smartfony z Androidem nie należą do najbezpieczniejszych. Dlatego też osoby, które cenią swoją prywatność, wybierają produkty Apple. System iOS ma jedną przewagę nad systemem z zielonym robotem. Chodzi oczywiści o fragmentację oraz krótki czas wsparcia producentów. W przypadku Apple nawet starsze iPhone’y otrzymują aktualizację do najnowszego iOS-a. Natomiast w przypadku Androida większość producentów ogranicza się do 2-letniego okresu wsparcia. Problem ten dotyczy nie tylko aktualizacji do najnowszej wersji Androida, ale również dostarczania poprawek związanych z bezpieczeństwem. Android Oreo może być bezpiecznym mobilnym systemem operacyjnym, ale nie rozwiązuje to wszystkich problemów.
Android Oreo zainstalowany jest na 1,1% smartfonów z Androidem
Oznacza to, że aż 99 na 100 smartfonów z Androidem korzysta z dużo mniej bezpiecznego systemu. Na szczęście Google zdaje sobie sprawę z istniejących problemów. Jednym z nich jest ilość urządzeń, które otrzymuje comiesięczne aktualizacje bezpieczeństwa. Google pracowało razem z producentami smartfonów nad uproszczeniem procesu dostarczania łatek. Dzięki temu, w 2017 roku aż 30% więcej smartfonów otrzymywało najnowsze aktualizacje bezpieczeństwa, niż to miało miejsce rok wcześniej. Kolejnym usprawnieniem jest wzmocnienie mechanizmu Play Protect, który chroni nas przed instalacją szkodliwych aplikacji pochodzących z oficjalnego sklepu Google. Codziennie skanowanych jest 50 miliardów aplikacji, a mechanizmy uczenia maszynowego (machine learning) wykryły ponad 60% potencjalnych zagrożeń. Dodatkowo Google przebudowało architekturę Androida Oreo, co utrudnia hakerom tworzenie niebezpiecznych aplikacji. Podczas zawodów 2017 Mobile Pwn2Own, nikomu nie udało się włamać na smartfona Google Pixel z zainstalowaną najnowszą wersja Androida Oreo.
Pełna wersja raportu Android Security 2017 Year in Review została opublikowana przez Google w postaci pliku PDF.
Źródło: Google