Zaraz pewnie pomyślicie, że wpis ten będzie o oszukiwaniu w Pokemon Go. Nic jednak bardziej mylnego. Okazuje się, że bardzo fajna aplikacja, mianowicie Fake GPS Location Spoofer, nie została stworzona z myślą o oszukiwaniu w grach pokroju Pokemon Go, czy Ingress. Zdziwieni? Pewnie zaczęliście się zastanawiać, po co komu taka aplikacja.

Jedną z grup docelowych aplikacji typu Fake GPS są developerzy, którzy chcą przetestować napisane przez siebie aplikacje korzystające z modułu GPS. Możesz również użyć tej aplikacji do geotagowania starych zdjęć, które zostały zrobione z wyłączonym GPS-em. Czy wreszcie do zrobienia wkręcenia swoich przyjaciół za pomocą mediów społecznościowych, że jesteś w jakimś egzotycznym miejscu.

Niestety, aplikacja Fake GPS Location Spoofer zebrała bardzo negatywne oceny w Sklepie Play od graczy Pokemon Go.

Zgadza się, ludzie, którzy chcieli oszukiwać i byli zawiedzeni, że Pokemon Go ma problem z uruchomieniem, kiedy aktywna jest opcja pozorowania lokalizacji, zaczęli wystawiać tej aplikacji przysłowiową “1 gwiazdkę”. Co ciekawe, premiera Pokemon Go w ciekawy sposób odbiła się na innych aplikacjach. Pominę tutaj fakt, że aplikacje typu Fake GPS zaczęły pojawiać się w Sklepie Play jak grzyby po deszczu. Program studia Incorporate Apps dostępny był od dawna, mianowicie od stycznia 2013 roku.

Fake GPS Location Spoofer dostępny jest w dwóch wersjach: darmowej oraz płatnej.

Oczywiście wersja darmowa jest bardziej popularna i pojawia się jako pierwszy wynik wyszukiwania na hasło “fake gps”. Teraz trochę faktów. 19 lipca tego roku (czyli niecałe 2 tygodnie po premierze Pokemon Go), płatna wersja Fake GPS Location Spoofer doczekała się 50 000 instalacji (czyli zakupień). Co ciekawe, dokładnie 2 tygodnie później (czyli 2 sierpnia) liczba instalacji została podwojona!

Wszystko fajnie, tylko że ocena darmowej wersji Fake GPS Location Spoofer spadła z 4,44 do 3,27 zaraz po premierze gry Pokemon Go.

Firma tak się przejęła niezadowoleniem użytkowników, że zaraz po tym spadku, wyszła nowa wersja aplikacji przypominająca o wyłączeniu opcji Zezwalaj na pozorowanie położenia i w release note poprosili o niewystawianie 1 gwiazdki. Darmowa wersja Fake GPS Location Spoofer zainstalowana jest na ponad 1 milionie urządzeń z Androidem, zatem taki obrót sprawy musiał być dotkliwy dla developera.

Istnieje jednak sposób, żeby grać w Pokemon Go bez wychodzenia z domu.

Jest on niestety bardzo kosztowny, ale żaden algorytm Niantic Studio go nie wykryje. Nie trzeba również root’ować telefonu, a tym samym narażać się na utratę gwarancji i ewentualne “uceglenie”. Okazuje się, że dla inżyniera nie ma rzeczy niemożliwych, bo dysponując odpowiednim sprzętem, można wygenerować swój własny sygnał GPS! Niestety, używany generator kosztuje około 20-25 tysięcy dolarów, zatem jest to dość droga zabawka.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.