W sieci można znaleźć wiele doniesień nt. problemów z throttlingiem w nowych MacBook’ach. Najbardziej dotkliwy był on dla osób, które nabyły MacBook’a Pro z procesorem Core i9. Znaczny wzrost temperatury powodował obniżenie częstotliwości pracy procesora, co drastycznie ograniczało wydajność nowego komputera. Na szczęście problem ten został rozwiązany za pomocą aktualizacji oprogramowania. Poprawka znajduje się w macOS High Sierra 10.13.6.
W sieci roi się aż od testów, które potwierdzają problemy z throttlingiem w najnowszych MacBook’ach. Cała sprawa została nagłośniona przez YouTubera Dave Lee, który w dość ciekawy sposób pokazał, że wolne działanie MacBook’a Pro z Core i9 wynika z problemów związanych z wysoką temperaturą. Wystarczyło włożyć komputer do lodówki, żeby jego wydajność wróciła do pożądanego poziomu. Bez tego zabiegu najszybszy tegoroczny model był wolniejszy od najwydajniejszego MacBook’a z poprzedniego roku. Przeprowadzony test polegał na obróbce nagrania wideo za pomocą programu Adobe Premiere.
Apple przyznało się do błędu i przeprosiło klientów
Okazało się, że zauważony przez posiadaczy MacBook’ów problem wynikał z braku klucza cyfrowego w firmware nowych laptopów. Skutkowało to niepoprawnym działaniem systemu zarządzającego temperaturą, co prowadziło do obniżenia częstotliwości taktowania procesora. Problem został rozwiązany wraz z aktualizacją macOS High Sierra 10.13.6. Dotyczy on wszystkich tegorocznych komputerów MacBook Pro, ale najbardziej dotknięci zostali posiadacze najmocniejszych jednostek. W wydanym oświadczeniu Apple przeprosiło swoich klientów za to, że ich nowe komputery działały wolniej niż powinny.
Testy pokazują, że MacBook Pro z Core i9 nie musi być już wkładany do lodówki. Czas potrzebny na obróbkę materiału wideo zmniejszył się z 39 minut i 37 sekund do 23 minut i 12 sekund. Dave Lee uzyskał praktycznie taki sam wynik, kiedy przed instalacją aktualizacji włożył MacBook’a do lodówki.
Mogłoby wydawać się, że Apple w mistrzowski sposób rozprawiło się z problemem throttlingu. Jednak teraz wszyscy zastanawiają się, dlaczego nie został on zauważony podczas wewnętrznych testów.
Źródło: 9to5mac