Coraz więcej osób myśli o profesjonalnym nagrywaniu filmów przy pomocy urządzenia, które posiada każdy – telefonu. Nowoczesne rozwiązania, coraz mocniejsze aparaty montowane w telefonach i niepozorne „gadżety” zdecydowanie sprzyjają osobą, które myślą o tym „na poważnie”.
Stabilizator do smartfona – z czym to się je?
Każdemu z nas przytrafiło się nagrywać film przy pomocy telefonu. I niezależnie od modelu, nawet jeśli w naszych rękach znajdował się absolutny król rynku, jednej rzeczy nie da się „przeskoczyć”. Trzęsienia ziemi na ekranie, które wynika z tego że trzymaliśmy smartfon w naszych ludzkich, wadliwych dłoniach. Oczywiście można temu zapobiec, przecież istnieją statywy (nawet te prowizoryczne, składane przez speców DIY), i one rzeczywiście zapobiegają ruchom kamery. Ale jest jeden problem – statyw nie jest mobilny. Postawimy go w jednym miejscu i możemy nagrywać jeden obiekt, przez dłuższy czas, a potem musimy go przenosić, rozkładać od nowa i tracić cenne minuty. Jest to doskonałe rozwiązanie jeśli nagrywamy Q&A na naszego video bloga na YouTube. Ale przecież nie o to chodzi w nagrywaniu telefonem.
To właśnie telefon jest mobilny, więc potrzeby byłby również mobilny statyw, który od razu dokonuje stabilizacji obrazu, wszędzie gdzie jesteśmy. I tu na scenę wchodzi właśnie stabilizacja do smartfona. Na chwilę obecną na rynku funkcjonują dwa rodzaje tego typu sprzętu – elektroniczne gimbale i stabilizacja grawitacyjna (mechaniczna). Dostępne są one w rozmaitych cenach, najtańsze można kupić za 70 złotych na serwisach aukcyjnych (niestety zakup sprzętu z tej półki cenowej warto przemyśleć piętnaście razy), najdroższe modele, kierowane głównie do profesjonalistów, potrafią kosztować powyżej 3 000 złotych, i taki zestaw będzie lepiej wyglądał z drogim aparatem, niż ze smartfonem. Optymalną kwotą jaką przyjdzie nam wydać na średniej klasy stabilizator do telefonu jest 600-800 złotych.
Czy warto dokonać zakupu stabilizatora do smartfona?
To jest właściwe kluczowe pytanie. Stabilizator do smartfona jest sprzętem dosyć ciekawym i faktycznie może nam się przydać. Ale posiada również pewne wady, o których należy wspomnieć. Nie zapominajmy, że jest to dodatkowe urządzenie, które musimy nosić, ładować (w wypadku gimbala) i pilnować. Jednocześnie na taki „gadżet” przyjdzie nam wydać przynajmniej 400 złotych, lecz warto się przygotować na wyższe kwoty. I tu nasuwa się kolejne pytanie, ważniejsze nawet od tego w nagłówku, każdy musi zadać je sobie sam – „czy potrzebuję stabilizatora do smartfona?”. Nie ma sensu kupować kolejnego sprzętu, który będzie siedział na półce i zbierał kurz.
Więc teraz przeanalizujmy wątek „dla kogo są przeznaczone stabilizatory do smartfonów?”. I po kolei, największą korzyść z zakupu tego typu urządzenia odniosą twórcy wideo. I to głównie Ci profesjonalni, którzy traktują swoje filmy jako wartość, którą generują na rynku, albo Ci, którzy przykładają się do swojej pasji najlepiej i najpoważniej jak mogą. Natomiast w przypadku standardowych użytkowników, którzy wyciągną stabilizację raz na pół roku, aby uwiecznić piękny krajobraz na rodzinnym wyjeździe sytuacja wygląda zgoła inaczej. Aby dokonywać „elektronicznego zapisu” z naszych wspomnień, nie potrzebujemy przecież najwyższej klasy osprzętu. Oczywiście możemy doinwestować te pieniądze, aby nasze amatorskie filmy cieszyły oko, ale nie to jest ich największą wartością. Stara prawda głosi: „wspomnienia nie mają ceny” i może lepiej niech tak zostanie.
Zakup stabilizacji do smartfona
Rynek stabilizatorów do smartfonów nie jest (póki co) zbyt duży. Wybór skupia się wokół kilku firm, które często zajmują się produkcją wszelakiego sprzętu do nagrywania (protoplastami gimbalów były stabilizatory w dronach). Pierwszym pytaniem, na jakie przyjdzie nam odpowiedzieć podczas zakupów będzie: „stabilizator mechaniczny, czy gimbal?”. Gimbale wymagają ładowania, ale większość modeli może służyć również za powerbank, dodatkowo często posiadają dedykowane aplikacje, ułatwiające nagrywanie. Natomiast stabilizatory mechaniczne są trudniejsze do kalibracji, i posiadają sporą wagę. Dla początkujących użytkowników zalecamy wybrać stabilizator elektroniczny – gimbal. Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia dla nas, musimy sprawdzić kompatybilność stabilizatora z naszym modelem telefonu. Najczęściej wymaga to zestawienia rozmiaru (w calach) ekranu i obsługiwanych rozmiarów przez stabilizator. Następnie warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, aplikacje producenta i co najważniejsze – opinie użytkowników. Bardzo często możemy sprawdzić jak sobie radzi dany stabilizator na filmie, podczas którego był używany.