Telewizja naziemna na komputerze… kiedyś niewyobrażalna technologia, dzisiaj dostępna za dosyć przystępne pieniądze. Czy warto wyposażyć się w tuner TV na USB? Co właściwie zyskamy kupując tego typu urządzenie? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule.
Czym jest tuner TV – odbiornik cyfrowego sygnału naziemnego
W tym tekście poruszymy tematykę tunerów TV przeznaczonych do wykorzystania wraz z komputerami i laptopami. Dekodery sygnału naziemnego, które przede wszystkim mają za zadanie wspierać telewizory starszego typu to zupełnie inne zagadnienie. Podstawowe tunery TV korzystają z interface USB i posiadają dołączoną w zestawie antenę. Pozwalają nam one na odbiór sygnału DVB-T, czyli telewizji naziemnej. Takie rozwiązanie jest oczywiście dużo bardziej ograniczone niż zaawansowane anteny do odbioru sygnału naziemnego, ale za to nie wymaga dodatkowego montażu, ani instalowania dodatkowego dekodera. Po prostu podpinamy tuner TV do gniazda USB, konfigurujemy sterowniki i rozpoczynamy użytkowanie.
Zasięg naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, oraz lista kanałów
Telewizja naziemna jest dostępna na praktycznie całej powierzchni kraju. Trafia ona do ponad 95% mieszkańców Polski. Pamiętajmy jednak o tym, że standardowe tunery TV na USB nie odbierają sygnału w tak dobry sposób jak antena, a więc nasza odległość od stacji nadawczej może mieć decydujący wpływ na jakość odbieranego obrazu. Co do stacji, do których możemy zyskać dostęp w ten sposób, istnieją cztery powszechnie dostępne multipleksy. Dwa z nich są tematyczne, znajdziemy na nich: TTV, Polo TV, 8.TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV, Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6. Trzeci natomiast pozwala nam na dostęp do treści emitowanej przez TVP – TVP1, TVP2, TVP Info, TVP 3 (zależne od regionu), TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP Polonia. Ostatni multipleks to kolejne cztery kanały tematyczne – Metro TV, Zoom TV, Nowa TV, WP1.
Dla kogo jest to rozwiązanie?
Przede wszystkim dla osób, które z jakichś powodów nie mogą zamontować anteny, ani odbierać sygnału poprzez dekoder na telewizorze. Albo po prostu dla użytkowników, którzy nie posiadają telewizora, jest on przecież coraz częściej postrzegany jako sprzęt zbędny w erze komputerów. Tuner TV dodatkowo zapewni nam dostęp do kilku kanałów telewizji naziemnej, których nie oglądniemy w internecie, a więc jest to rozwiązanie dla osób „głodnych” treści tworzonej w profesjonalnych mediach. Jeśli podróżując chcemy mieć ciągle dostęp do informacji, a wiemy, że nie będziemy mieć dostępu do sieci LTE, również możemy korzystać z tunera TV. Jak więc widać, zakres działania i zastosowania takiego urządzenia jest dosyć szeroki.
Ceny tunerów TV
Podstawowe urządzenia tego typu możemy nabyć już za 50 pln. Maksymalne ceny osiągają wartość mniej więcej 200 złotych. Oczywiście czasami będziemy chcieli „rozbudować” nasz tuner, dokupując np. lepszą antenę. W takim wypadku koszty będą nieco wyższe. Ale dla osób, które mieszkają blisko stacji nadawczych i nie mają zbyt wielkich wymagań, zakup tunera za 50 złotych w zupełności wystarczy.
Na co zwracać uwagę podczas zakupu?
Po pierwsze skupmy się na interface. Zazwyczaj będzie to standardowe USB, a w innych wypadkach należy sprawdzić czy posiadamy odpowiednie gniazdo. Dużo ważniejszym aspektem, i generalnie podstawowym, który powinniśmy brać pod uwagę są opinie użytkowników. Czasem ciężko jest znaleźć pełną specyfikację danego urządzenia, wtedy recenzje i oceny będą kluczowe. Część tunerów TV do komputera nie posiada sterowników na starsze systemy operacyjne (tyczy się to Windows 7 i XP). Warto sprawdzić dokładnie jaki sygnał może być odbierany przez nasz tuner, czy posiada on dodatkowy wzmacniacz do sygnału, oraz w jakim zakresie częstotliwości on funkcjonuje. Ten ostatni podpunkt ma wpływ na to do jakich multipleksów będziemy mieć dostęp. UHF (470 – 806 MHz) to multipleksy 1,2 i 3, natomiast VHF (174 – 230 MHz) to czwarty multipleks.
Reasumując, kiedy warto kupić tuner TV, a kiedy nie warto?
Na chwilę obecną można postawić odważną tezę, że warto. Biorąc pod uwagę fakt, iż wiele stacji telewizyjnych nie „migruje” jeszcze do internetu, a więc to rozwiązanie pozwoli nam na dostęp do tej nieco „oldschoolowej” treści. Oczywiście, wraz z rozwojem branży TV i streamingowej w Polsce będzie się to stawać produktem coraz mniej opłacalnym. Łączność DVB-T zostanie wyparta przez internetowe sieci przesyłu danych. Jeśli jednak czasami lubimy sobie pooglądać zwykłą, standardową telewizję, uciekając tym samym od Netflixa i YouTube to tuner TV na USB jest urządzeniem godnym polecenia.
Tuner TV wbudowany w monitor – wady i zalety takiego rozwiązania
Zagadnienie tunerów TV nie kończy się jedynie na niewielkich urządzeniach, które omówiliśmy powyżej. Wiele osób posiada bardzo zaawansowane monitory, które wyposażone są w port umożliwiający odbiór sygnału telewizji naziemnej. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie wymaga dodatkowej anteny do odbioru sygnału naziemnego.