Przedświąteczne wyprzedaże trwają w najlepsze. Każdy chce kupić jak najlepszy produkt w jak najlepszej cenie. Ale spokojnie. Zachowajmy skupienie, przeanalizujmy wszystkie parametry, wszystkie argumenty przemawiające za zakupem danego produktu, a przede wszystkim zorientujmy się jak wybrać odpowiedni towar. W tym wypadku doradzimy jak nabyć telewizor, który doskonale wpisze się w nasze potrzeby.
Po pierwsze – przekątna ekranu
Podczas szukania odpowiedniego modelu należy bezwzględnie zacząć najpierw od jego gabarytów. Zbyt duży telewizor może się nie zmieścić w danym pomieszczeniu, natomiast zbyt mały może nie spełnić naszych multimedialnych oczekiwań. Telewizory o przekątnej 24 cala przeznaczone są dla najmniej wymagających użytkowników i w większości przypadków będą zbyt małe, chyba, że mowa tu o naprawdę niewielkim pomieszczeniu docelowym. 32 calowe znacznie lepiej sprawdzą się jako telewizor do pokoju. 42 calowe i większe z powodzeniem mogą znaleźć swoje miejsce w salonie i w innych dużych pomieszczeniach. Poza samymi calami powinniśmy sprawdzić dokładne wymiary w centymetrach, a później oczywiście zestawić je z rzeczywistością.
Kolejny ważny parametr – rozdzielczość
W erze 4K każdy chce mieć telewizor o jak najwyższej rozdzielczości. Ale czy faktycznie większa rozdzielczość to wyższa jakość? Minimalna to HD Ready – 1366 x 768, jest to dosyć niska wartość, która jakkolwiek sprawdzi się w przypadku niewielkich modeli, o niewielkiej przekątnej, to w większych, przynajmniej 32 calowych modelach może pozostawiać spory niedosyt. Lepiej sprawuje się Full HD 1920 x 1080, tę rozdzielczość możemy znaleźć nawet w drogich i dużych telewizorach.
Najwyższa to Ultra HD – 4K, 3840 x 2160, stosowana jest ona przede wszystkim w modelach premium, zarówno tych największych jak i przeznaczonych do niewielkich pomieszczeń. Różnice pomiędzy poszczególnymi rozdzielczościami są wyraźne i mają bardzo duży wpływ na jakość treści, która do nas dociera. Najbezpieczniej jest wybrać wariant średni Full HD, jeśli nie mamy większych wymagań, a pragniemy zaoszczędzić to zainteresuje nas HD Ready, a jeśli zależy nam na potężnej, bezkompromisowej jakości premium to 4K jest rozwiązaniem najdroższym, ale najwydajniejszym.
Złącza – czyli kolejna podstawa
W przypadku złączy sprawa jest prosta – standardem w telewizorach jest gniazdo HDMI. Ale pojawia się pytanie – ile tych gniazd potrzebujemy. Musimy sami to ocenić, sprawdzić ile sprzętów mamy podłączone do telewizora, czy wszystkie muszą być podłączone razem. Sama ilość gniazd HDMI ma raczej przełożenie na większą wygodę codziennego użytkowania, ale nie jest to nie wiadomo jak ważny parametr. Tak samo ma się sprawa z USB, większość użytkowników będzie podłączać jeden nośnik naraz, chociaż są oczywiście wyjątki. Co do innych złączy – VGA, DisplayPort, EURO, to zależy tylko i wyłącznie od gniazd w posiadanych przez nas urządzeniach.
Łączność z internetem
SmartTV, AndroidTV staje się powoli standardem, nawet w tych tańszych modelach. Łączność z siecią WiFi zmienia nasz telewizor w centrum multimedialne dla całego domu. Obsługa aplikacji streamingowych typu Netflix, YouTube otwiera przed nami szeroki dostęp do treści każdego rodzaju. Nie jest to zwykły, zbędny dodatek, czy też pusta funkcja która ma zachęcić większą liczbę osób do zakupu – to faktycznie przydatna i wydajna technologia.
Przy wyborze telewizora ze SmartTV warto zagłębić się w opinie na temat jego wydajności – prędkości obsługi plików i odbioru internetu, gdyż producenci dosyć często ukrywają parametry procesorów zamontowanych w telewizorach i ciężko jest na pierwszy rzut oka ocenić wydajność. Jeśli jednak korzystamy wyłącznie z telewizji naziemnej i nie mamy aspiracji do nadążania za współczesną modą – nie kupujmy telewizora z tą funkcją. Tak samo w przypadku, kiedy korzystamy z dedykowanego komputera, czy to standardowego PC, czy też Stick, który będzie sam przesyłać treści na wyświetlacz.
Inne technologie – warto zobaczyć co oferuje nam producent
Poszczególni producenci bardzo często umieszczają w swoich telewizorach technologie, które poprawiają jakość odtwarzanej treści. Jeśli mamy wątpliwości co do funkcji oferowanych przez wypatrzony przez nas model, warto udać się do sklepu i na wystawie samemu ocenić rezultat. Jeśli jest to jednak niemożliwe, wyjściem będzie posłużenie się opiniami w internecie – aczkolwiek nigdy nie uzyskamy pewności. Tak samo sprawa ma się z audio, co prawda tutaj możemy już ocenić np. głośność odtwarzanego dźwięku. Głośniki 2 x 5W to niezbędne minimum, ale warto szukać modeli 2 x 8W, 2 x 10W, etc.
Jeśli korzystamy z zewnętrznych wież, albo soundbarów, to ten parametr nie ma aż tak dużego znaczenia. Ostatnią ważną rzeczą, która powinna pozwolić nam na wybór odpowiedniego telewizora jest klasa energetyczna. Pobór mocy i roczne zużycie energii to bardzo ważny parametr, gdyż koszty eksploatacji często mogą na dłuższą metę uderzyć nas po kieszeni. Modele z A+ i A++ są droższe, ale na pewno tańsze w utrzymaniu niż te z klasy A. Powinniśmy pominąć klasy energetyczne B i C, nie tylko ze względu na koszty, ale też aspekt ekologiczny.