Jaki sprzęt zabrać ze sobą na wakacje? Miłośnicy wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych mają ogromne pole do popisu. Zapraszamy do naszego przeglądu, w którym przedstawimy najciekawsze gadżety technologiczne na wczasy!
Wakacje w pełni! Gadżety technologiczne, o których nie możesz zapomnieć
Gadżety technologiczne na wakacje to ponownie gorący temat! Sezon prawdopodobnie się wydłuży ze względu na mniejsze zainteresowanie wyjazdami w czerwcu i lipcu. Jeśli planujesz wrześniowy wypoczynek, przygotuj się na mniej sprzyjające warunki pogodowe. Sposoby na spędzanie czasu w pięknym miejscu przy niekorzystnej aurze to między innymi granie na przenośnej konsoli, bieganie i rozwijanie mięśni. Technologia zapewnia także wiele innych rozrywek, które również wzięliśmy pod uwagę w zestawieniu.
Podobnie jak w każdym roku, pojawia się także pytanie, czym powinniśmy kierować się w trakcie wyboru gadżetów na wakacje. Przede wszystkim najważniejsze jest, żeby brać ze sobą gadżety, które nie zajmą zbyt dużo miejsca, a jednocześnie będą pełnić przydatne funkcje. Możemy także oczywiście brać sprzęty, które łączą w sobie dwa różne przyrządy – na przykład powerbank z routerem LTE. W XXI wieku mamy dostęp do ogromnych możliwości. Warto wiedzieć, jak w pełni czerpać z życia podczas wakacyjnych wyjazdów.
Dron – obowiązkowa pozycja na liście rzeczy do zabrania na wakacje
Drony są urządzeniami, które doskonale sprawdzają się w wakacyjnych warunkach. Po pierwsze dostarczają niezwykłych wspomnień, które nie mogłyby zostać przelane na świat wirtualny bez odpowiedniego narzędzia. Pomagają także w eksploracji mniej uczęszczanych szlaków. Zabranie drona na wakacje to również świetna rozrywka i szansa na doskonalenie się w jego obsłudze.
Zalecamy jednak szczególną ostrożność w trakcie latania nad morzem – wiatr potrafi zmieść nawet najbardziej stabilną maszynę. Ceny dronów są bardzo zróżnicowane. Najtańsze urządzenie z tej kategorii, jakie udało nam się znaleźć w momencie pisania tego tekstu, kosztowało 150 złotych. W tej cenie otrzymujemy kamerę 1080p, jednak średnia ocen modelu to zaledwie 3,75 na 5. Jeśli zależy nam na pełni możliwości oferowanych przez tego typu gadżety technologiczne, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 500 złotych. Ceny topowych modeli zaczynają się od 2 000 złotych.
Kamera sportowa – nagraj wspomnienia z wakacji!
Popularnym od lat tematem są także kamery sportowe. Premiery GoPro cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem. Powstają także sprzęty o mniej sportowym charakterze, które przeznaczone są dla osób prowadzących vlogi. Najnowszy model GoPro prawdopodobnie będzie łączyć te dwie sfery.
Kamerka w stylu GoPro doskonale sprawdzi się do nagrywania wideo z podróży. Na uwagę zasługuje także model DJI Osmo Pocket, który w ostatnich czasach zyskał na popularności. To funkcjonalne urządzenie z obsługą rozdzielczości 4K i stabilizacją obrazu.
Jedno jest pewne – przy ekstremalnych przygodach taki sprzęt nie ma sobie równych. Nie chcemy oczywiście narażać swojego smartfona w trakcie spływu, safari czy szalonej jazdy na rowerze w górach. Ceny większości kamer sportowych mieszczą się między 1 000 a 2 000 złotych.
Filtr do wody – mniej oczywisty, lecz niezwykle przydatny gadżet
Zabranie ze sobą filtra do wody będzie dobrym pomysłem szczególnie wtedy, gdy planujemy wyjazd do obcego państwa. W zależności od dostępnego miejsca możemy nabyć duże dzbanki filtrujące, ale też mniejsze butelki. Przy letnich upałach noszenie przy sobie płynów jest wręcz wymagane – butelka filtrująca pozwoli nam zaopatrzyć się w wodę w każdym miejscu, a jednocześnie zadbać o ekologię.
Filtrowanie wody to nie tylko kwestia pozbycia się ewentualnych zanieczyszczeń. Flora bakteryjna w naszym organizmie może nie być dostosowana do warunków w obcym kraju. Pamiętajmy też, że zwykły filtr do wody nie usunie z niej wszystkich niechcianych elementów, dlatego wciąż musimy zadbać o dostęp do stosunkowo rzetelnego źródła.
Butelka filtrująca to koszt około 30 złotych – możemy ją kupić w większości supermarketów. Ceny dzbanków z filtrem zaczynają się od 50 złotych.
Głośnik Bluetooth – must-have przy każdym wyjeździe wakacyjnym ze znajomymi
Przenośny głośnik Bluetooth to obowiązkowe wyposażenie każdego miłośnika muzyki. Dzięki niemu możemy słuchać ulubionych utworów w dowolnych warunkach. Mowa tu nie tylko o plenerze – gadżety technologiczne tego rodzaju równie dobrze sprawdzą się na przykład w pokoju hotelowym.
Rozmiary współczesnych głośników Bluetooth są naprawdę miniaturowe. To urządzenia, które dają ogromne możliwości, jednocześnie nie zajmując zbyt wiele miejsca. Muzyka z głośnika dobrej jakości, nawet przenośnego, brzmi o wiele lepiej niż z telefonu. Najtańsze głośniki Bluetooth kupimy już za 50 złotych. Bardziej wydajne modele to wydatek około 100 złotych.
Gumy treningowe – zabierz ze sobą namiastkę siłowni
Taśmy do ćwiczeń to świetna alternatywa dla treningu wykorzystującego masę naszego własnego ciała. Pozwalają na trenowanie praktycznie każdej partii mięśni. Gumy treningowe zostały stworzone właśnie w celu zapewnienia komfortowych ćwiczeń w dowolnych warunkach.
Główne zalety gum treningowych to niska waga i drobne gabaryty – zmieszczą się praktycznie wszędzie. Mniej oczywista jest za to ich wielofunkcyjność. Z odrobiną kreatywności świetnie sprawdzą się jako sposób na chwilowe zastąpienie pełnoprawnego treningu na siłowni. Koszt gumy treningowych to od 20 do 100 złotych. Ceny różnią się w zależności od obciążenia.
Smartwatch z GPS – gadżety technologiczne dla wymagających
GPS wbudowany w smartwatcha zapewnia stały dostęp do danych o naszej lokalizacji. Dzięki niemu będziemy mogli łatwiej się przemieszczać, ale też po prostu monitorować naszą aktywność. Inteligentny zegarek z GPS na wakacje to obowiązkowe wyposażenie, jeśli planujemy dużo biegać lub jeździć na rowerze, a także zwiedzać mniej oczywiste miejsca. To również dobry wybór, gdy zakładamy, że nie zawsze będziemy mieć dostęp do naszego telefonu komórkowego.
Smartwatch oferuje ogromną liczbę funkcji, za które docenimy go w trasie – pomiar tętna, tryby treningowe, powiadomienia i wiele innych. Ceny smartwatchy z GPS są bardzo różne. Najtańsze modele o stosunkowo bogatej funkcjonalności znajdziemy za niecałe 500 złotych.
Powerbank – absolutna podstawa
W 2020 roku powerbank to niezbędny element bagażu. Czas pracy przeciętnego smartfona na jednym naładowaniu wynosi niecały dzień, a zewnętrzny akumulator zapewnia przedłużenie życia baterii. Producenci oferują także ciekawe kombinacje, takie jak na przykład wspomniany wcześniej powerbank z routerem LTE. Możemy także spotkać urządzenia z latarką LED. Zewnętrzna bateria to nieocenione wsparcie w nieprzewidywalnych sytuacjach.
Co ważne, nie każdy powerbank można transportować samolotem. Zdecydowana większość linii lotniczych akceptuje baterie litowo-jonowe o pojemności 27 000 mAh. Niewiele modeli posiada większy ładunek, więc zazwyczaj ograniczenie nie będzie stanowić problemu, jednak warto mieć je na uwadze. Na jedną osobę zazwyczaj mogą przypadać maksymalnie dwa akumulatory.
Obsługa lotniska może poprosić nas o podanie pojemności akumulatora. Czasami możliwe jest wniesienie bardziej pojemnych urządzeń tego typu. Maksymalny limit ustalono na 43 000 mAh – ciężko jednak o powerbank, który miałby aż tak dużą pojemność. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto sprawdzić zasady danej linii lotniczej. Zazwyczaj dostępne są specjalne infografiki z wytycznymi na temat sprzętu, który można wziąć na pokład.
Ceny powerbanków są bardzo zróżnicowane. Są bezpośrednio związane z pojemnością, a także z oferowanym standardem ładowania. Warto zainwestować w urządzenie ze wsparciem dla technologii pokroju Quick Charge, które pozwoli o wiele szybciej naładować telefon w kryzysowej sytuacji. Koszt standardowego powerbanka zazwyczaj mieści się w przedziale od 50 do 100 złotych.
Aparat do fotografii natychmiastowej
Zabranie aparatu natychmiastowego na wakacje to gwarancja niezwykłej rozrywki. To doskonały sposób na stworzenie niezapomnianych wspomnień, które zabierzemy ze sobą do domu.
Obecnie najpopularniejszym urządzeniem tego typu jest Fujifilm Instax. Miłośnicy klasycznych sprzętów mogą także zdecydować się na zakup kultowego Polaroida. Mając aparat natychmiastowy, nie musimy kupować pocztówek – zrobimy je samodzielnie, według własnego upodobania. Dzięki temu możemy zapewnić znajomym unikatowe pamiątki z podróży. Najtańsze produkty tego typu kosztują około 300 złotych.
Przenośna konsola – na leniwe popołudnia lub gorszą pogodę
Przenośna konsola świetnie sprawdza się w trasie. Pozwoli na mniejsze obciążenie naszego smartfona, dodatkowo dając dostęp do wielu ciekawych produkcji i bardzo komfortowej obsługi. To także świetne rozwiązanie, jeśli zakładamy, że często będziemy przemieszczać się samolotem lub innym środkiem masowego transportu. Dzięki konsoli przenośnej długa podróż minie bardzo szybko, a sprzęt tego rodzaju zajmie znacznie mniej miejsca niż na przykład laptop.
Aktualnie na rynku przenośnych konsol dominuje Nintendo. Za nowego 2DS XL zapłacimy 700 złotych, a cena Switcha Lite to jedyne 900 złotych. Wadą produktów japońskiego producenta jest jednak dostęp do multimediów – konsole Nintendo to gadżety technologiczne przeznaczone jedynie do grania. Kolekcjonerzy mogą także szukać ofert sprzedaży Sony PSP. Interesującą alternatywą jest gamingowy smartfon wraz z dodatkowym sprzętem. Wiele produkcji na telefony potrzebuje jednak łączności z internetem, co znacząco ogranicza bibliotekę dostępnych gier.
Waga bagażowa
To temat, który zainteresuje szczególnie osoby podróżujące samolotem i posiadające cechy zakupoholików. Waga bagażowa jest prostym, skutecznym sposobem na pomiar gabarytów naszej walizki. Większość lotnisk oferuje taką możliwość za darmo, jednak wcześniejsze sprawdzenie masy walizki uchroni nas od konieczności pospiesznego przepakowywania bagażu. To sposób na uniknięcie sporej ilości stresu i ewentualnych opłat. Koszt wagi bagażowej to zaledwie 15–50 złotych.
Mamy nadzieję, że z tymi produktami każde wakacje będą udane!