Niezależnie, czy wybieramy się na szlaki turystyczne Beskidu Niskiego, Bieszczad czy Alp warto pamiętać, że nowoczesne technologie są sprzymierzeńcami każdego piechura. Czasami zwykła mapa i kompas nie wystarczą. Czasami zaś warto zadbać o jakość wędrowania i nadać mu nowoczesnego ducha. Zabierzmy na szlak to, co niezbędne.
Poniżej opis niezbędnego minimum prawdziwego nowoczesnego turysty.
Wsiąść do konkretnego autobusu z aplikacją busradar.pl
Wyjście na szlak warto zacząć planować od znalezienia połączenia autobusowego do konkretnych miejscowości na trasie naszego rajdu. Zdecydowanie ułatwi nam to podróżowanie. Przede wszystkim trasa naszych wędrówek nie będzie uzależniona od dotarcia na konkretne miejsce parkingowe. Jak działa aplikacja busradar ? Przede wszystkim jest dostępna na system Android i iOS, co pozwoli każdemu z nas pobrać apkę.
Darmowe narzędzie służy między innymi do porównywania cen autobusów dalekobieżnych, co pozwoli na wybranie najtańszej opcji transportowej. Jeśli chcesz zarezerwować bilet na przejazd autokarem, możesz nie tylko wybrać sposób płatności, ale również skorzystać z szerokiej oferty firm oferujących połączenia autobusowe. Bez problemu znajdzie się w jednym miejscu oferty takich przewoźników jak: Sindbad, Eurolines, FlixBus (dawniej PolskiBus), Ecolines.
Zaplanować trasę przejścia przy wykorzystaniu map z portali internetowych
Osoba, która planuje trekking powinna stale korzystać z portali takich jak : strona wydawnictwa Compass, mapa-turystyczna.pl czy e-gory.pl. Co zyskujemy? Przede wszystkim dostęp do mobilnych wyszukiwarek tras z punktu do punktu z uwzględnieniem punktów pośrednich, co pomaga w planowaniu wędrówki punkt po punkcie. Mamy dostęp także do informacji o czasie przejścia, długości trasy , sum przewyższeń , profilu wysokości. Wszystkie stworzone przez nas trasy zostają zapisane i mamy do nich mobilny dostęp.
Zdecydowanie bezpieczniej z aplikacją Ratunek
Warunki atmosferyczne i ukształtowanie powierzchni , a także bardzo często nasza niewystarczająca kondycja powodują, że turyści potrzebują niejednokrotnie wezwanie pomocy takich służb, jak chociażby GOPR. Zdecydowanie ułatwia to apka Ratunek. Warto pamiętać, że przy każdym uruchomieniu aplikacja zażąda włączenia usługi lokalizacji w telefonie.
Pozwoli to ratownikom otrzymać informacje o naszej pozycji w górach. Jak działa Ratunek? Jeśli będziemy zmuszeni go użyć, to musimy pamiętać, że najpierw zostaniemy poproszeni o określenie, czy znajdujemy się w górach czy nad wodą. System bowiem może połączyć się z ratownikami TOPR, GOPR i WOPR. Po określeniu naszej lokalizacji w bardzo intuicyjny sposób, połączeni zostaniemy z osobami, które mogą udzielić nam pomocy. Wystarczy trzykrotnie kliknąć okrągły przycisk. Niezwykle prosta aplikacja, potrafi uratować życie.
Dla sympatyków Tatrzańskiego Parku Narodowego Aplikacja „Twój TPN”
Co oferuje oficjalna aplikacja TPN? Bardzo ważnym udogodnieniem jest 5-dniowa prognoza pogody. Jest ona oddzielna dla każdego z najchętniej odwiedzanych obszarów: DolinY Chochołowskiej, Doliny Kościeliskiej, Doliny Pięciu Stawów Polskich, Kasprowy Wierch, Morskie Oko, słowackiej Łomnicy i Zakopanego.
Kolejną przydatną informacją, którą bez trudu odnajdziemy jest komunikat o aktualnym stopniu zagrożenia lawinowego. W związku z tym, że Tatry to naprawdę wysokie polskie góry, śniegu możemy spodziewać się nawet wczesnym latem. O każdej porze roku przyda się komunikat turystyczny opisujący panujące aktualnie warunki na szlakach – jest to informacja cenna i dla własnego bezpieczeństwa dobrze jest się z nią zapoznać i dostosować ekwipunek do zalecanego przez specjalistów
A już na trasie warto mieć ze sobą garść elektronicznych gadżetów
To nic odkrywczego, ale warto zabrać ze sobą kilka drobiazgów poza mapą i kompasem. Powinny to być :
Powerbank/ładowarka GP X411 Charge AnyWay
Bardzo uniwersalny powerbank, który jest jednocześnie ładowarką tzw. “akumulatorków” czyli baterii AA lub AAA wielokrotnego użytku.
Jeśli zabierzemy ze sobą na szlak powerbank możemy być pewni, że nasze urządzenia mobilne, które cieszą się ogromną popularnością dłużej będą pomagały nam w odnajdywaniu trasy wędrówki. Power banki, czyli banki energii. Pozwalają one w stosunkowo niewielkim elemencie przechowywać energię przydatną do zasilenia baterii innego urządzenia.
Bransoletki aktywności
Marki Polar, Fitbit czy Silva w swojej ofercie mają bransoletki aktywności, które warto zabierać na szlak. Dlaczego? Opaska nie tylko monitoruje, ale także wyznacza cele, których osiąganie stanowi doskonałą drogę do sukcesu. W aplikacji mamy dostępne informacje z dłuższego okresu czasu, co pozwala nam na śledzenie postępów. Pozwala to monitorować naszą kondycję i czerpać z tego konieczne informacje. Warto zbierać je latem w górach, bo warunki atmosferyczne potęgują zmęczenie i wycieńczenie organizmu.
Latarka elektryczna
Jej przydatności nie trzeba tłumaczyć żadnemu turyście, którego w górach zastała noc. Ceny takiego urządzenia zaczynają się od kilkunastu złotych. Popularna „czołówka” osadzona jest na gumowej opasce.