Branża gier komputerowych rozwija się w zawrotnym tempie. Ale ci starsi gracze wciąż pamiętają kultowe tytuły z przeszłości. Być może nie ma sensu podążać za trendami i kupować drogich komputerów, które obsługują aktualne tytuły triple A. Przecież te wybitne tytuły z przeszłości wcale nie mają wygórowanych wymagań, a wciąż zapewniają godziny rozrywki.
Komputer do gier oldschoolowych
Aby kupić odpowiedni sprzęt, musimy sobie najpierw zadać niezwykle ważne pytanie – czy faktycznie go potrzebujemy. I jeśli odpowiedź brzmi: nie, to nic nie szkodzi. Powspominajmy sobie kilka tytułów, które zostały wydane w latach 2000-2010. Seria Gothic, Grant Theft Auto 3, Diablo II, Grand Theft Auto: Vice City, Warcraft III, Call of Duty, Prince of Persia: The Sands of Time, Far Cry, Doom 3, Need for Speed: Most Wanted, Battlefield 2, Heroes of Might & Magic V, Age of Empires III, Assasin’s Creed, BioShock, Fallout 3, Dead Space, Borderlands, Mafia II, Assasin’s Creed: Brotherhood, to tylko niektóre z wybitnych tytułów sprzed dekady, w które warto zagrać, a jeśli już „przebyliśmy” te ścieżki, to być może warto sobie powspominać dawne czasy. Wszystkie te tytuły będą chodziły na większości PC do grania, czy też do pracy biurowej. My jednak skupiamy się na laptopach. Głównie, chodzi o to żeby znaleźć jakieś tanie urządzenie, które będzie mobilne, nie zajmie zbyt wiele miejsca, a zapewni nam niezapomnianą rozrywkę.
Co powinien posiadać tani laptop do celów specjalnych?
W wypadku starszych tytułów nie musimy martwić się o dysk twardy. Prawie wszystkie podzespoły tego typu dostępne w dzisiejszych komputerach będą spełniały minimalne wymagania. Nie warto również inwestować w dysk SSD, bo prawdopodobnie i tak nie będziemy w stanie wykorzystać jego potencjału. Aby zapewnić odpowiednią stabilność we wszystkich tytułach, należy wybrać model posiadający przynajmniej 4 GB RAM. Ale z drugiej strony, warto zagłębić się w specyfikacje konkretnych tytułów, które nas interesują, taki Warcraft III do płynnego działania potrzebuje jedynie 512 MB pamięci RAM. Laptopy o pamięci RAM niższej od 4 GB są dostępne raczej na serwisach aukcyjnych, albo w lokalnych sklepach, ci więksi producenci raczej ich nie sprzedają. Co do procesora – dobrym wyborem jest większość modeli z serii Pentium, w tym momencie za niewielką cenę możemy nabyć również sprzęt z AMD A6-9220.
Najtańszą alternatywą będzie laptop z Intel Celeronem, ale w takim wypadku może być problem z tymi bardziej wymagającymi grami (Assasin’s Creed: Brotherhood, Mafia II, Fallout 3), no i z niektórymi MMO (np. World of Warcraft). W tym momencie na rynku funkcjonuje wiele tanich propozycji korzystających z Intel Atom. Jest to procesor przeznaczony do urządzeń mobilnych, często obecny w tabletach. Spełni on wymagania tylko tych „najlżejszych” tytułów. Przechodząc dalej natrafiamy na układ graficzny. Układ GPU powinniśmy dostosować do wymagań poszczególnych tytułów w jakie zamierzamy grać. Generalnie układy zintegrowane dosyć dobrze radzą sobie ze starszymi grami. Podczas wyboru odpowiedniego laptopa nie możemy zapomnieć o systemie operacyjnym. W wypadku starszych tytułów sprawdzi się Windows XP, Windows 7, Windows 8 i Windows 10, lecz te ostatnie czasami mają problem z „odpaleniem” niektórych gier, należy wtedy skorzystać z opcji: uruchom w zgodności z systemem Windows 7, albo XP.
Ile taka zabawka może kosztować?
Przechodząc do cen, wszystko zależy od kilku czynników. Po pierwsze, czy decydujemy się na zakup nowego urządzenia, czy może z drugiej ręki. Te nowsze komputery o odpowiednich parametrach, możemy nabyć już za około 1 200 złotych. Na przykład Asus VivoBook X541, jednakże ten model nie jest wyposażony w żaden system operacyjny. Posiada on wymagane 4 GB RAM, procesor Intel Pentium N4200 i zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 505. Kolejną ciekawą propozycją może być Acer Extensa 2519, o podobnych parametrach, 4 GB RAM, Intel Pentium N3710, 500 GB pamięci wewnętrznej, układ graficzny Intel HD Graphics 405. Nieco droższym laptopem jest HP 255 G4, korzysta on z procesora AMD E-Series E1-6015, wspieranego przez grafikę AMD Radeon R2 i 4 GB RAMu. Jego największą zaletą jest obecność Windowsa 10. Niestety nowe laptopy, dostępne w sklepach są stosunkowo drogie. Warto więc udać się do najbliższego osiedlowego serwisu / sklepu z elektroniką, alternatywnie skorzystać z serwisów aukcyjnych. Być może znajdziemy tam rewelacyjny sprzęt, który „pociągnie” oldschoolowe gry, a zapłacimy za niego grosze.