Rodzicu! Zbliża się okres zakupów do szkoły. Wciąż wątpliwa sytuacja epidemiologiczna wymaga szczególnego podejścia do procesu edukacji. Dowiedz się, jak powinna wyglądać technologiczna wyprawka uczniowska na każdą sytuację.

Technologiczna wyprawka dla ucznia – sprzęty, bez których się nie obejdzie

Dziś nie można polegać jedynie na długopisach, książkach, piórnikach, tornistrach i innych przedmiotach, które tradycyjnie kojarzą nam się z siedzeniem w ławce. Przede wszystkim dlatego, że wcale nie jest pewne, iż nasze dziecko w niej będzie siedzieć – przejście na zdalną edukację staje się coraz bardziej realne. Nawet w przypadku lekcji odbywających się fizycznie w szkole coraz częściej mamy do czynienia z multimedialną formą zajęć. To szczególnie popularne w przypadku technicznych przedmiotów, a przygotowywanie prezentacji i referatów w formie cyfrowej na dowolny temat staje się już normą. Odpowiednia technologiczna wyprawka do szkoły to obecnie podstawa.

Jednym z najważniejszych przedmiotów jest informatyka – w zależności od podejścia nauczyciela nasza pociecha może zaangażować się w bardzo przyszłościowe zagadnienia, takie jak programowanie, projektowanie czy grafika komputerowa. To nie jedyny powód, dla którego warto wyposażyć się w dodatkowy sprzęt komputerowy. Internet udostępnia ogromną ilość materiałów, które ułatwiają edukowanie się w dowolnej dziedzinie. Odpowiednio dobrany komputer może być dla dziecka oknem na świat, przez które odnajdzie swoje pasje i zacznie stawiać pierwsze kroki w swojej przyszłej karierze. Warto zadbać także o inne sprzęty, które przyczynią się nie tylko do usprawnienia nauki, ale także będą stanowić wsparcie w codziennych zadaniach – takie jak drukarka.

Przy przygotowywaniu tego przeglądu kierowaliśmy się przede wszystkim użytecznością danego sprzętu, a także stosunkiem ceny do jakości. Inwestowanie w najdroższe rozwiązania dla dziecka często nie jest najlepszym pomysłem. Tańsze urządzenia mogą oferować podobną wydajność jak sprzęty z najwyższej półki, a ewentualne uszkodzenia nie obciążą nadmiernie naszego portfela.

Przegląd sprzętu komputerowego (i nie tylko) dla dziecka. Jak powinna wyglądać technologiczna wyprawka do szkoły?

Oto pozycje, które doskonale sprawdzą się jako element wyposażenia współczesnego ucznia. W zestawieniu znalazły się zarówno smartfony, jak i komputery z naciskiem na edukację, a także drukarki do szkolnych zastosowań.

Na start przyjrzyjmy się smartfonom – najlepsze telefony dla dziecka

Krótko i na temat – kupując jeden z tych modeli dla dziecka, możesz liczyć na dobrą wydajność w codziennych zadaniach, dobrą baterię, przyzwoity aparat i niską cenę. Technologiczna wyprawka szkolna nie będzie kompletna bez smartfona, który jest obecnie absolutnie niezbędnym urządzeniem.

Xiaomi Redmi 7 – tani smartfon dla ucznia

Popularny model Xiaomi Redmi 7 to smartfon, który bez problemu spełni podstawowe potrzeby młodego użytkownika. Jedną z jego największych zalet jest cena. Wersję z 2 GB RAM-u możemy kupić już od 500 złotych, a dodatek kolejnych 100 zł pozwala na zakup modelu z 3 GB pamięci operacyjnej.

Xiaomi Redmi 7

Xiaomi Redmi 7 to model z dużym, 6,26-calowym ekranem o rozdzielczości 720 na 1520 pikseli. Mocy dostarcza procesor Qualcomm Snapdragon 632 wykonany w litografii 14 nm, korzystający z układu graficznego Adreno 506. To zdecydowanie wystarczająca wydajność do codziennych zadań. Warto jednak mieć na uwadze, że w bardziej wymagających aktywnościach smartfon może notować słabe rezultaty. Jest to zatem idealny wybór, gdy chcemy, żeby nasza pociecha skupiła się wyłącznie na edukacyjnych zastosowaniach. 

Główny aparat smartfona korzysta z dwóch obiektywów – 12 MP i 2 MP. Bateria o pojemności 4 000 mAh jest w stanie zapewnić nawet do dwóch dni działania.

Alternatywy w tej półce cenowej:

  • Xiaomi Redmi 8A – nieco mniejsza moc, większa pojemność baterii;
  • Motorola Moto E6s – niższa cena, słabsze podzespoły i mniejsza bateria.

Realme 6 – wyprawka technologiczna z opłacalnym smartfonem dla wymagającego ucznia

Realme to nowy gracz na rynku, który w obecnym momencie nie ma praktycznie żadnej konkurencji w przypadku telefonów do 1 000 złotych. Telefon wyposażony jest w niezwykle sprawny procesor MediaTek Helio G90T, 4 GB pamięci RAM i 64 pamięci wewnętrznej. Dostępna jest także wersja w konfiguracji 8 GB/128 GB. Ten bardzo wydajny smartfon może bez problemu służyć dziecku przez długi czas.

Bardzo ciekawą cechą jest obecność matrycy z odświeżaniem 90 Hz, która dzięki zwiększonej płynności obrazu przyczyni się do mniejszego zmęczenia oczu. Przekątna 6,5 cala sprawia, że ekran pomieści wszystkie ciekawe aplikacje i gry. Telefon jest ponadto wyposażony w główny aparat składający się z aż czterech obiektywów – główna jednostka ma 64 MP. Jest ona wspierana przez jeden obiektyw 8 MP i dwa 2 MP. Same liczby to jednak nie wszystko. Obiektyw dysponuje czujnikami produkcji Samsunga, a pozostałe rozwiązania powstają w ścisłej współpracy z marką Oppo.

Alternatywy:

  • Huawei P40 Lite – ogromna wydajność i prawdopodobnie najlepszy współczynnik ceny do jakości, jednak musimy mieć na uwadze brak dostępu do usług Google;
  • Oppo A9 – smartfon o nieco niższej wydajności, jednak wciąż oferujący świetne parametry.

Jeśli chcemy postawić na telefon z wyższej półki, warto rozważyć następujące modele:

  • Apple iPhone XR – cena do 3 000 złotych, ciekawym wyborem może być wersja charytatywna RED;
  • Samsung Galaxy A71 – cena wynosi około 2 000 złotych.

Pomiędzy telefonem a komputerem. Tablet dla ucznia – iPad

W przypadku tabletów dla dziecka wybór jest w miarę oczywisty. Mamy do czynienia z dwoma wartymi uwagi modelami – iPad mini i iPad w zwykłym wydaniu – a potem długo, długo nic.

Pomimo że Apple przyzwyczaiło nas do wysokich cen swoich produktów, seria iPad wyróżnia się świetną opłacalnością. To sprzęty, które przez lata zdobyły uznanie w zastosowaniach edukacyjnych. W tej niszy iPady nie mają sobie równych. Technologiczna wyprawka do szkoły oparta o wydajny tablet pozwoli na skorzystanie z możliwości zarówno smartfona, jak i laptopa w jednym urządzeniu.

Technologiczna wyprawka uczniowska - iPad

Różnice między modelami są dość spore. Model iPad mini jest bardziej wydajny i nieco droższy – jego cena wynosi 1 800–2 100 złotych. Tablet dysponuje procesorem Apple A12 Bionic, który świetnie sprawdzi się w praktycznie dowolnej aktywności. Przekątna ekranu wynosi 7,9 cala. Dużą zaletą jest matryca Retina, która zapewnia wyjątkową jakość obrazu. To bardzo opłacalny produkt, który świetnie wesprze edukację dziecka.

„Standardowy” iPad w wersji 10,2-calowej kosztuje około 1 700 złotych. Sprzęt napędzany jest procesorem Apple A10 Fusion. Efektem jest nieco mniejsza wydajność, jednak wciąż jest to wystarczająca ilość mocy w codziennych zastosowaniach. Warto rozważyć zakup tego sprzętu przede wszystkim ze względu na większą przekątną, dzięki której naszemu dziecku łatwiej będzie poruszać się po interfejsie.

Alternatywa: prawdopodobnie brak. W kwocie do 2 000 złotych naprawdę ciężko znaleźć coś lepszego, a wydanie większej kwoty na tablet dla dziecka może okazać się złą decyzją.

Wyprawka technologiczna do szkoły – najważniejsza część, jaką jest komputer dla dziecka

Wybór może być naprawdę trudny! Na rynku dostępna jest ogromna liczba laptopów. Pytanie „jaki komputer dla dziecka do szkoły?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ceny dynamicznie się zmieniają – we wrześniu do wydajnych konstrukcji trafią procesory Ryzen 5 4500U i Ryzen 5 4600U, które z pewnością spowodują kolejne zmiany sytuacji rynkowej.

Laptop dla dziecka powinien dysponować przede wszystkim wydajnym procesorem i szybką pamięcią RAM. Musimy także podjąć decyzję, czy ma być to jedynie edukacyjny sprzęt, czy też urządzenie umożliwiające granie w gry. 

Huawei MateBook D14 z procesorem AMD Ryzen 5 3500U – świetny komputer dla dziecka

Huawei MateBook D14 - laptop dla ucznia

To propozycja dostępna w cenie od 2 299 do 3 099 złotych. MateBook D14 to jeden z najlepszych laptopów do nauki, który doceniają zarówno uczniowie, jak i studenci. Urządzenie dysponuje znakomitym procesorem Ryzen 5 3500U i 8 GB pamięci RAM. W wariancie z dyskiem 512 GB nie musimy obawiać się o brak miejsca.

Mały rozmiar ekranu umożliwia łatwe przenoszenie laptopa w plecaku. Jakość obrazu w kamerze nie stoi na najwyższym poziomie, a w kwestii mikrofonu lepiej zdecydować się na zewnętrzne urządzenie. Pomimo tego MateBook bez problemu poradzi sobie ze zdalną edukacją.

To tani, dobry laptop dla dziecka, który z pewnością będzie wspierać go w edukacji. W kwestii rozrywki możemy liczyć na sprawne działanie popularnych tytułów o średnich wymaganiach, takich jak League of Legends czy Fortnite. Nie jest to komputer przeznaczony do gier.

Wszechstronny laptop dla dziecka, który może służyć do gier

ASUS TUF Gaming FX505DT - laptop do nauki i do gier

W cenie do 3 000 złotych możemy kupić laptop ASUS TUF Gaming FX505DT. Urządzenie korzysta z procesora Ryzen 5 3550H, 8 GB pamięci RAM i wydajnej karty graficznej Nvidia GTX 1650.

Matryca z odświeżaniem 120 Hz ma przekątną 15,6 cala, co umożliwia łatwą nawigację po programach. Laptop świetnie sprawdzi się podczas pracy na zasilaniu sieciowym, podczas której możemy w pełni wykorzystać jego moc bez obawy o stan baterii. ASUS TUF Gaming FX505DT pozwala na granie w najnowszej tytuły przy stosunkowo małym nakładzie finansowym.

Laptop często oferowany jest bez systemu operacyjnego. Warto sprawdzić, czy szkoła oferuje darmową kopię Windowsa dla uczniów – spora część placówek ma taką możliwość. Instalacja systemu jest obecnie bardzo prosta, a skorzystanie z bezpłatnego egzemplarza pozwoli na zaoszczędzenie kilkuset złotych.

Laptop dla dziecka do 2 000 złotych – Lenovo IdeaPad 3 15ADA05

W cenie do 2 000 złotych świetnym wyborem będzie model Lenovo IdeaPad 3 15ADA05. Laptop dysponuje procesorem AMD Athlon 3050U, 8 GB RAM-u i dyskiem 512 GB. Charakteryzuje się on stosunkowo dobrą wydajnością w tej półce cenowej.

To komputer w sam raz do nauki. Znajdziemy tutaj oszczędny energetycznie układ CPU, dosyć pojemną baterię, przyjemne funkcje multimedialne i przyjemny dla oka design. Lenovo IdeaPad 3 to zdecydowanie bardzo dobry wybór dla dziecka, szczególnie wtedy, gdy nie chcemy, by spędzało zbyt wiele czasu na graniu w gry komputerowe.

Drukarka dla ucznia

Drukarki to kolejny element wyposażenia, który przyda się w momencie powrotu do szkoły. Każda technologiczna wyprawka z pewnością skorzysta na możliwości sprawnego i wygodnego wydruku potrzebnych materiałów. Przygotowaliśmy dwie propozycje – jedną monochromatyczną, drugą z możliwością druku kolorowego.

Odpowiednia drukarka do domu i uczniowski niezbędnik na powrót do szkoły – Brother HL-1210WE

Brother HL-1210WE to monochromatyczna drukarka laserowa. Charakteryzuje się wysoką wydajnością i bardzo niską ceną. To model, który jest obecny na rynku od długiego czasu, a wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Cena wynosi około 400 złotych.

Drukarka może być obsługiwana za pomocą kabla USB lub połączenia wi-fi. To świetna propozycja jako element wyposażenia pokoju ucznia. Koszt eksploatacji stoi na bardzo zadowalającym poziomie, a obsługa nie przysparza żadnych problemów. Obecnie zakup sprzętu „3 w 1” do domowych zastosowań przestaje mieć sens – funkcję skanowania może z powodzeniem zastąpić dobrej jakości aparat w telefonie. Sprawność wykonywania tej czynności z wykorzystaniem smartfona jest także nieporównywalnie większa niż w przypadku użycia skanera.

Epson Expression Home XP-5100 – drukarka kolorowa dla ucznia

Drukarka monochromatyczna zazwyczaj jest zupełnie wystarczająca w domowych zastosowaniach, jednak mamy także propozycję z możliwością druku w kolorze. Cena Epson Expression Home XP-5100 to około 400 złotych – drukarka dysponuje również tradycyjnym skanerem. Dostępna jest także możliwość druku przez wi-fi.

Co jeszcze warto kupić? Gadżety na powrót dziecka do szkoły

Ciężko jest wymienić konkretne produkty, które mogą przydać się w szkole. Niezwykle przydatnym akcesorium może okazać się powerbank – zarówno podczas wyjazdów edukacyjnych, jak i w codziennym funkcjonowaniu. Dostępne są także bardzo praktyczne plecami z opcją dołączenia powerbanka i ładowania za pomocą zewnętrznego złącza.Co więcej, warto pamiętać o tym, by mieć w domu przynajmniej jednego pendrive’a. To wygodny sposób na dostarczenie do szkoły prezentacji bez opierania się na przechowywaniu plików w chmurze. Warto także nabyć kamerkę internetową – taki dodatek świetnie sprawdzi się w trybie pracy home office, jak i w trakcie zdalnej edukacji.