Raporty kwartalne z działalności operatorów są źródłem interesujących informacji dotyczących stanu rozbudowy sieci mobilnych. Znajdziemy w nich m.in. dane dotyczące liczby stacji bazowych, aktualnych zasięgów oraz ostatnich inwestycji. Okazuje się, że w przypadku sieci Play, operator ma już 40% nadajników zmodernizowanych do standardu 5G Ready, który oferuje prędkość pobierania danych do 900 Mbit/s.
Aktualne działania polskich operatorów można sprowadzić do następujących inwestycji:
- uruchamianie stacji bazowych w nowych lokalizacjach,
- rozbudowa nadajników LTE o nowe pasma oraz zwiększenie przepustowości łącza dosyłowego,
- modernizacja masztów LTE w celu uruchomienia na nich sieci 5G na obecnie posiadanych częstotliwościach,
- przygotowania do wdrożenia sieci 5G zarówno na dotychczasowych, jak i nowych (tj. w paśmie 3,6 GHz) częstotliwościach.
W przypadku sieci Play rozbudowa możliwości obecnej sieci LTE oznacza w dużej mierze modernizację obecnych stacji bazowych do standardu 5G Ready. Dla przypomnienia, operator przez termin 5G Ready rozumie stacje bazowe LTE:
- wyposażone w anteny 4×4 MIMO,
- oferujące agregację 3 lub 4 pasm częstotliwości,
- obsługujące modulację 256 QAM,
- posiadające synchronizację fazy,
- wyposażone w technologię Cloud AIR pozwalająca na dynamiczne współdzielenie pasma pomiędzy 2-ma technologiami (np. LTE i GSM).
40% stacji bazowych Play oferuje prędkość do 900 Mbit/s
Według zapewnień operatora stacje bazowe 5G Ready umożliwiają pobieranie danych z maksymalną prędkością do 900 Mbit/s. Na koniec marca tego roku operator posiadał 3165 stacji bazowej spełniających wymienione wymagania techniczne, co stanowi 40% całej sieci. Wartość ta przekłada się na zasięg obejmujący 51% populacji kraju.
Przy czym w praktyce wyniki testów wskazują na prędkości na poziomie 600 Mbit/s.
Prędkość pobierania danych zależy również od możliwości urządzeń, z których korzystają klienci.
Ponad 500 stacji technicznie gotowych na faktyczne 5G w paśmie 2100 MHz
Oprócz zwiększenia przepływności na obecnych stacjach LTE, Play szykuje się również do komercyjnego uruchomienia usług 5G w paśmie 2100 MHz. Na koniec marca operator miał już pod ten cel przygotowanych technicznie 500 stacji bazowych. Przy czym z samych pozwoleń radiowych wydanych przez UKE wynika, że Play może już nadawać sygnał 5G w paśmie 2100 MHz z 824 masztów. Przy czym nie każdy z nich musi już teraz być wyposażony w odpowiedni sprzęt.
Istotne jest również to, że Play inwestuje w doprowadzenie łączy światłowodowych. W pierwszym kwartale operator zmodernizował w ten sposób 88 stacji bazowych. Przy czym obecnie tego typu inwestycję prowadzi na terenie Warszawy i Trójmiasta.
Niestety sytuacja związana z koronawirusem ma również negatywny wpływ na rozbudowę sieci mobilnych. W ciągu pierwszych 3 miesięcy tego roku operator uruchomił 97 nowych masztów. Jednak oprócz tego Play ma gotowych jeszcze 126 instalacji, które nie mogły zostać włączone przez restrykcje wynikające ze stanu zagrożenia epidemicznego.
W przesłanej informacji prasowej Jean Marc Harion, Prezes P4, skomentował obecną sytuację związaną z wdrażaniem sieci 5G w Polsce:
“(…) uważnie śledzimy ostatnie wydarzenia dotyczące aukcji częstotliwości 5G w paśmie C, która miała się rozpocząć pod koniec kwietnia, i w której weźmiemy udział gdy się odbędzie. W międzyczasie kontynuujemy wdrażanie standardu 5G Ready oraz 5G wykorzystujące częstotliwość 2,1 GHz. Play jest gotowy na 5G i będziemy kontynuować realizację naszych ambicje związanych z tą technologią gdy urządzenia klienckie 5G będą dostępne w Polsce.”
Aktualna wersja rozporządzenia określanego mianem Tarczy Antykryzysowej 3.0 zawiera zapisy skutkujące anulowaniem aukcji częstotliwości z pasma 3,6 GHz. Nie jest znany również los Prezesa UKE. Wczoraj komisja senacka wykreśliła z projektu ustawy zapisy dotyczące jego odwołania oraz zmiany w procesie powoływania nowej osoby na to stanowisko. Jednak Sejm może te poprawki odrzucić i przywrócić wcześniejsze zapisy.
Źródło: Play Communications