Już za cztery lata klienci Play będą mogli cieszyć się niezawodnym zasięgiem macierzystej sieci operatora. Przynajmniej tak wynika z planu strategicznego, który dzisiaj został podany w komunikacie prasowym operatora. Play stawia nie tylko na wzrost dochodów ze sprzedawanych usług, ale również minimalizuje koszty związane z roamingiem krajowym.
Jaka jest strategia fioletowego operatora? Budować, budować i jeszcze raz budować! A później czerpać z tych inwestycji korzyści. Oczywiście towarzyszyć będzie temu cały czas zmieniająca się oferta, która ma przyciągać coraz większą ilość klientów. Wszystko to przekłada się na zaprezentowaną dziś strategię zrównoważonego wzrostu EBITDA do 2022. EBITDA (ang. earnings before interest, taxes, depreciation and amortization) to zysk operacyjny przedsiębiorstwa bez pomniejszania go o podatki, środki amortyzacji itd. Wskaźnik ten jest interesujący dla inwestorów. Natomiast nas interesują przede wszystkim plany operatora związane z rozwojem sieci mobilnej. Dlatego moją uwagę zwrócił filar strategi określony jako:
Dalsze inwestycje w nowoczesną sieć gotową na usługi 5G
- osiągnięcie stopniowego spadku kosztów roamingu krajowego, do jego całkowitego wyłączenia w 2022;
- powrót średnioterminowych gotówkowych nakładów inwestycyjnych w stosunku do przychodu poniżej poziomu 10% od roku 2021.
Play szykuje się na 5G oraz samodzielną sieć
Osoby, które śledzą rynek operatorów mobilnych, nie powinny być zaskoczone strategią zaprezentowaną przez Play. W końcu “fioletowi” już od dłuższego czasu dają sygnały swoim klientom, że Ci powinni powoli odzwyczajać się od usługi roamingu krajowego. Co prawda w międzyczasie Play włączył do roamingu krajowego sieci LTE swoich partnerów. Jednak na usługę tą jest nałożony “lejek” ograniczający prędkość przesyłu danych. Dlatego operator cały czas namawia klientów do włączenia w smartfonach opcji automatycznego wyboru sieci. Zresztą mieszkańcy centrum Poznania nie mają już większego wyboru. Bo to właśnie na tym obszarze Play zaczął testować działanie sieci bez usługi roamingu krajowego. W ten sposób zmniejszane są koszty utrzymania sieci. Natomiast zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na jej rozbudowę.
Do końca tego roku Play ma mieć 7 tysięcy stacji bazowej. Natomiast w 2020 roku “fioletowa” sieć obejmie swoim zasięgiem całą Polskę. W międzyczasie nastąpi stopniowe wyłączanie roamingu krajowego, który zniknie w 2022 roku. Oprócz tego ma zostać wdrożona “nowej generacji oferta telewizyjna dla dużego ekranu.” Coś mi się wydaje, że związane jest to z przymiarkami Playa do 5G. W końcu nie na darmo “fioletowi” zainwestowali w częstotliwości z pasma 3400 MHz – 3800 MHz. To właśnie w tym zakresie fal radiowych będą uruchamiane pierwsze sieci 5G w Europie.
Źródło: Play (informacja prasowa)