Rok temu polscy operatorzy zaczęli spierać się o sposób liczenia stacji bazowych i ilość tzw. systemów. W skrócie liczba ta mówi ile pasm oraz technologi obsługuje dana stacja bazowa. Play uważa, że przy takim podejściu do sprawy, posiada najwięcej nadajników. Potwierdzają to dane zebrane przez firmę Tutela.
Operatorzy sieci komórkowych co jakiś czas raczą nas nowymi informacjami na temat rozbudowy swojej infrastruktury. Ogólnie przyjęło się, że podawana jest ilość posiadanych stacji bazowych. Przy czym rok temu polscy operatorzy zwrócili naszą uwagę na tzw. systemy. Pojedynczy system oznacza kombinację pasma częstotliwości oraz technologi. Jeśli przykładowa stacja bazowa obsługuje LTE800, GSM900, UMTS1800 i LTE1800, to posiada 4 systemy. Play otwarcie mówi o tym, że posiada najbardziej zaawansowane stacje bazowe i tym samym ma najwięcej systemów pośród polskich operatorów. Jednak “fioletowi” wyróżniają się pod tym kątem w całej Europie.
Play posiada średnio 3,34 systemów LTE na stację bazową
Raport przygotowany przez firmę Rewheel pokazuje interesujący obraz europejskich sieci LTE. Jedną z miar jest średnia ilość pasm obsługiwanych przez nadajniki 4G. Najlepiej wypada tutaj polski Play z wynikiem 3,34. Oznacza to, że statystycznie każda stacja “fioletowego” operatora obsługuje przynajmniej 3 pasma LTE. Na drugim miejscu znajduje się szwajcarski Switzerland (3,14) oraz francuski oddział Orange (2,88).
Europejscy operatorzy uruchamiają sieci LTE głównie w pasmach 800 MHz i 1800 MHz. Oprócz tego pracujące na naszym kontynencie sieci 4G korzystają z częstotliwości 2100 MHz i 2600 MHz. W sumie daje nam to 4 pasma. Dlatego wynik powyżej 3 systemów LTE na stację bazową należy uznać za bardzo dobry.
Źródło: Rewheel