W obliczu sankcji nałożonych przez USA na ZTE, jedną z największych chińskich firm telekomunikacyjnych, firmy z Państwa Środka zamierzają przyspieszyć produkcję procesorów mobilnych. Chińscy urzędnicy ogłosili na spotkaniu z producentami elektroniki ambitne plany rozwoju rynku półprzewodników.
Handel z Iranem źródłem konfliktu
Departament Handlu Stanów Zjednoczonych podjął wczoraj decyzję o nałożeniu na ZTE kary polegającej na zakazie zakupu komponentów produkowanych przez firmy z USA. Według informacji z Białego Domu ZTE złamało umowę ze Stanami, która zabraniała chińskiej firmie sprzedawania części do Iranu, który również objęty jest sankcjami gospodarczymi ze strony USA. Około 60% smartfonów sprzedawanych przez ZTE korzysta z chipów przygotowywanych przez kalifornijskie przedsiębiorstwo Qualcomm, wobec czego jest to spory cios dla chińskiego przemysłu. Zakaz sprzedaży amerykańskich części do ZTE będzie obowiązywał przez 7 lat; niewykluczone także, że w najbliższym czasie pojawią się kolejne spory pomiędzy dwoma państwami. Jak jednak przystało na jedną z największych ekonomii świata, odpowiedź Chin była natychmiastowa.
Chińscy producenci będą bazować na krajowych rozwiązaniach
W ostatnich latach Chińska Republika Ludowa coraz bardziej skupia się na ograniczeniu zależności swoich firm od przedsiębiorstw z innych krajów. Nie inaczej jest w przypadku rynku procesorów mobilnych. Państwowa inicjatywa „Made in China 2025” zakłada ogromną ekspansję rodzimego przemysłu Państwa Środka, a jednym z kluczowych punktów jest właśnie rozwój rynku procesorów do smartfonów. Do 2025 roku 40% smartfonów produkowanych w Chinach ma korzystać z układów opracowywanych przez lokalne firmy. Całe przedsięwzięcie jest wspierane rządowo – kwota inwestycji z Pekinu szacowana jest na 32 miliardy dolarów.
Szansa na rozwój chińskich firm
Jedna z większych chińskich gazet, Global Times, opublikowała w tym tygodniu komunikat, w którym podkreślono, że Chiny nie ucierpią pod wpływem sankcji ze strony USA. Zakaz handlu pomiędzy amerykańskimi przedsiębiorstwami a ZTE widziany jest nawet jako sposobność do rozwinięcia się chińskich producentów. Wśród zajmujących się procesorami firm z Państwa Środka znajduje się m.in. Huawei, którego flagowe smartfony już od kilku lat korzystają z rodzimych chipów HiSilicon.
Źródło: Reuters (1, 2), Neowin