Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że statystykami można manipulować. Dlatego też popularność danej aplikacji nie powinna być określana na podstawie liczby instalacji bądź pobrań. Coraz częściej operuje się pojęciem liczby aktywnych użytkowników. Dzięki temu wiadome jest, ile osób tak naprawdę korzystało z danej aplikacji w ciągu ostatniego miesiąca.
Jak się okazuje, mobilna wersja przeglądarki internetowej Google Chrome jest używana przez ponad 1 mld użytkowników. Oczywiście, jest to wynik łączony zarówno dla urządzeń z Androidem, jak i iOSem. Nie ma co się oszukiwać, Google Chrome zawdzięcza ten wynik również dzięki temu, że jest domyślnie instalowaną przeglądarką na wielu smartfonach. Jednak nie mogę zaprzeczyć faktom, Google Chrome jest odpowiedzialne za 32.54% wyświetleń stron internetowych na urządzeniach mobilnych.
Google Chrome potrzebowało 2 lat, żeby swoją popularnością pokonać domyślną przeglądarkę Androida. Mniej więcej rok temu, Chrome pokonało Safari, zostając tym samym najpopularniejszą przeglądarką na urządzenia mobilne.
Dane te pochodzą z serwisu StatCounter, często je analizuję i dzielę się z Wami swoimi spostrzeżeniami. Dla przypomnienia, serwis StatCounter bazuje na danych pochodzących z wyświetleń ponad 3 milionów różnych stron. Miesięczne statystyki są generowane na podstawie ponad 15 miliardów wyświetleń, zatem uważam je za dość wiarygodne źródło. Wróćmy jednak, do tematu. Czego jeszcze możemy się dowiedzieć z danych udostępnionych przez Google?
- przeglądarka ta generuje 771 miliardów wyświetleń miesięcznie,
- dzięki automatycznemu uzupełnianiu nasze kciuki wpisują 500 miliardów dziennie znaków mniej,
- opcja oszczędzania transferu danych oszczędza każdego miesiąca 2 miliony GB przesłanych danych,
- miesięcznie tłumaczymy 3.6 miliardów stron,
- opcja automatycznego wypełnienia formularza bądź użycia zapamiętanego hasła jest używana 9.6 miliarda razy miesięcznie,
- system ochrony użytkownika ratuje nam skórę 145 milionów razy miesięcznie,
- Google przeznaczyło już w sumie 2.5 milionów dolarów na nagrody dla znalazców błędów bezpieczeństwa aplikacji.