Pod koniec ubiegłego roku firma Nvidia rozszerzyła swoją ofertę o model Titan V, bazujący na architekturze Volta. Jest to pierwsza konsumencka karta graficzna z tym układem na rynku. Najnowsze doniesienia sugerują, że reklamowana jako najpotężniejsza karta graficzna na świecie ma problemy z wykonywaniem obliczeń.
Anonimowy inżynier testujący od kilku miesięcy kartę Nvidia Titan V poinformował, że nie radzi ona sobie zbyt dobrze ze skomplikowanymi obliczeniami i bardzo często podaje różne wyniki. Problem wyszedł na jaw przy próbach symulacji interakcji pomiędzy enzymem a białkiem. Testy wykonywane były na czterech różnych egzemplarzach kart. Dwie pokazywały prawidłowe wyniki, a dwie z nich miały problemy z prawidłowym wykonaniem zadania.
Problemem wadliwa pamięć?
Jeden z inżynierów uważa, że warto by było wykonać dokładne testy pamięci zastosowanych w kartach, ponieważ może okazać się, że są one wadliwe. Zważywszy na fakt, że karty Titan V przeznaczone są dla profesjonalistów, sytuacja taka nie powinna mieć miejsca. Redakcja The Register zauważa, że Nvidia miała już bardzo podobne problemy ze swoimi kartami w przeszłości.
Firma odmawia komentarza
Redakcja The Register poprosiła o komentarz w całej sprawie producenta karty Titan V. Niestety dział marketingowy Nvidii nie wystosował jeszcze żadnego stanowiska związanego z niepoprawnymi wyliczeniami w symulatorach naukowych. Niewykluczone, że zostanie ono opublikowane dopiero po przeprowadzeniu szczegółowych testów felernych kart. Specjaliści niezalecają korzystania z Nvidia Titan V do momentu rozwiązania problemu. Warto wspomnieć, że karty te wykorzystywane są przez inżynierów oraz naukowców, a jedna sztuka kosztuje w przeliczeniu ponad 10 tysięcy złotych. Jej specyfikacja obejmuje między innymi 12 GB pamięci HBM2, sześć klastrów do przetwarzania grafiki, 80 multiprocesorów strumieniowych oraz 3072-bitowy interfejs pamięci. Całkowita przepustowość pamięci w modelu Titan V wynosi 652,8 GB/s, a jej moc obliczeniowa wynosi 110 teraflopów. Nvidia podaje, że karta ta posiada aż 21,1 miliardów tranzystorów.
Źródło: hothardware.com