Prosty przedmiot, bateria… Poszukiwanie lepszych możliwości ogniw jest z pewnością na miarę dzisiejszego świata mobilnego wyścigiem zbrojeń. W końcu zapotrzebowanie na energię w najnowszej technologii takiej jak mobilnej, samochodowej oraz wielu innych cały czas rośnie.

Z tym problemem mają nam pomóc badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, którzy dokonali pierwszego połączenia telefonicznego przy użyciu ich własnoręcznego telefonu bez, i tu tam jestem w szoku, baterii. Prototypowy telefon, jaki zbudowali naukowcy,  złożony jest z komponentów typu off-the-shelf. Całe urządzenie działa na połączeniu bezprzewodowym oraz małych paneli słonecznych. jakby nie patrzeć, dane urządzenie robi naprawdę wiele. W końcu może ono wysyłać, jak i odbierać połączenia głosowe, a także posiadać podpięte pod siebie słuchawki. Sam telefon nie posiada żadnego ekranu, ani pamięci, przez co użytkownik jest zmuszony do prostego wybierania numeru i przyciśnięcia słuchawki.

Jak działa urządzenie naukowców Uniwersytetu Waszyngtońskiego?

Na daną chwilę. telefon musi polegać na pobliskiej stacji bazowej, która przekazuje sygnał do sieci komórkowej, która w tym przypadku, na potrzeby testów jest Skype. Stacja bazowa zapewnia dużą moc operacyjną telefonu, którą telefon gromadzi z sygnałów radiowych. Telefon generuje swój własny sygnał używając rozproszonego sygnału, który jest już dość znaną techniką stosowaną w między innymi w RFID – w chipach identyfikujących częstotliwość radiową, które kodują istniejące sygnały radiowe z nowymi informacjami i odzwierciedlają je odbiornikowi. Jedną z kluczowych innowacji w telefonie jest użycie analogowego, a nie cyfrowego kodowania głosu, co według naukowców pozwala zaoszczędzić znaczną ilość energii. Dodatkowa moc zwiększania zasięgu urządzenia pochodzi z fotodiod, głównie jako małych paneli słonecznych.

Czy nam, użytkownikom potężnych obliczeniowo urządzeń, potrzebna będzie w przyszłości bateria?

Jakby nie patrzeć, po tego typu urządzeniach nie możemy oczekiwać, że wkrótce będziemy mogli grać bez końca w gry takie jak Candy Crush. Naukowcy wyobrażają sobie przyszłość, w której podobne technologie bezprzewodowe, takie jak w tym urządzeniu będą szeroko zintegrowane z wieżami komórkowymi lub routerami Wi-Fi. Dzięki temu, łatwiej będzie można byłoby rozpowszechnić technologię ​​telefonowania bez baterii. Oczywiście zakładając, że nie zrezygnujemy z połączeń głosowych wyłącznie na rzecz pisania tekstowych wiadomości, publikowania Snap Stories czy innych metod komunikacji.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.