Ostatni tydzień był sprawdzianem wydajności polskich sieci telekomunikacyjnych. UPC, jeden z największych dostawców telewizji kablowej i stałego dostępu do internetu, pochwalił się właśnie swoimi wynikami. Ruch w sieci wzrósł o blisko 40%, a obciążenie w szczytowych momentach nie przekracza 75% dostępnej pojemności.
Wieloletnie inwestycje popłacają. Dzięki nim internet w Polsce przyspiesza, a internauci mogą swobodnie i bez zakłóceń korzystać z coraz to bardziej wymagających aplikacji. Ostatni tydzień przeminął pod hasłem akcji społecznej #zostanwdomu, co spowodowało znaczny wzrost ruchu na domowych łączach internetowych. Początkowo eksperci uspokajali, że wzmożona praca z domu tak naprawdę zmieni tylko rozkład generowanego przez pracowników ruchu internetowego. Jednak w Polsce doszło do tego jeszcze zamknięcie szkół i przeszkoli, co przerodziło się w znaczny wzrost zapotrzebowania na usługi rozrywkowe. W samej sieci UPC transfer danych generowany przez Netflixa wzrósł o ponad 33%.
UPC radzi sobie z koronawirusem dzięki nowoczesnej infrastrukturze
Operatorzy, którzy zainwestowali w nowoczesne rozwiązania światłowodowe i odpowiednio wyskalowali węzły szkieletowe, nie powinni mieć problemów z wzmożoną aktywnością swoich klientów.
“Obecne obciążenie sieci UPC w szczytowych momentach nie przekracza ¾ dostępnej pojemności. Nieustannie monitorujemy jej funkcjonowanie, by dostęp do naszych usług był niezakłócony. Robimy wszystko, by stanąć na wysokości zadania, jakie przed nami stanęło, i dotrzymać obietnic wobec naszych klientów, którzy przyznali nam tytuł najbardziej polecanego operatora na polskim rynku. Wiemy, że w tych trudnych dniach szczególnie na nas liczą”. – Monika Nowak-Toporowicz, członek zarządu UPC Polska ds. Technologii i Innowacji
Aktualnie klienci UPC przesyłają w ciągu doby blisko 3 PB (petabajty) filmów i seriali z Netflixa, oraz treści z Google i YouTube. Z kolei obciążenie generowane przez gry online wzrosło 100%. Operator zaobserwował również o 15% większą liczbę połączeń telefonicznych, a czas rozmów wydłużył się o 69%.
Pamiętajmy również o tym, że szybki i niezawodny dostęp do internetu potrzebny jest nie tylko do pracy i nauki z domu. W czasach pandemii potrzebujemy również kontaktu z najbliższymi. Tutaj oprócz zwykłej rozmowy telefonicznej z pomocą przychodzą również wideorozmowy.
Źródło: UPC