Każdy pod koniec roku robi jakieś zestawienie. A tu piszą o najlepszych antywirusach. A tu o największych włamaniach. Ja też postanowiłem podsumować ten rok działalności mojej i SpeedTest. Nie było może tego strasznie dużo, ale zapewne miło jest i warto podsumować działalność.
Pierwszy post na blogu SpeedTest pojawił się 1 czerwca 2015 roku i traktował o podstawach bechamarka sieciowego Iperf. Napisałem od tego czasu 270 artykułów. Wpisem, który miał największą ilość wejść okazał się tutorial o przyspieszeniu WiFi w domu i osiągnął aż 21259 wyświetleń, a zaraz po nim na podium pojawiły się artykuły o naliczaniu danych przez operatora (7330 wyświetleń) i jak wybrać łącze internetowe (6747 wyświetleń). Jeżeli chodzi o kategorię, to najwięcej napisałem Newsów i artykułów związanych z systemem Windows. Trzeba przyznać, że rok 2015 był rokiem Windows 10, czy tego chcemy, czy nie. Udało nam się też dostać na testy WiFi Calling, które wykazały, że usługa jest bezpieczna i gotowa do użycia.
Ranking dostawców internetu 2015
SpeedTest co miesiąc zamieszczał ranking dostawców sieci u siebie na stronie. Wyniki zostały zebrane, poprzez przeprowadzone przez użytkowników testy prędkości łącz w ciągu tego roku. Jeżeli chcecie zobaczyć wyniki z poszczególnych miesięcy, to zapraszamy na stronę. Tutaj zobaczycie tylko zbiorczy ranking roczny.
Download
Jeżeli chodzi o download, to najszybszymi dostawcami w roku 2015 okazali się UPC Polska, Inea i ASTER. Wśród dostawców mobilnych królują Polkomtel, Orange i T-Mobile. Średnia krajowa w naszym kraju dla wyników download ze SpeedTest wynosi 17,95 Mbit/s. Udało mi się znaleźć raport dotyczący średniej prędkości internetu w naszym kraju i na świecie w download. Polska pod tym względem jest na 29 miejscu na świecie, czyli aż tak źle nie wypadamy. Światowa średnia wynosi 5,1 Mbit/s, a Polska 10,6 Mbit/s, czyli mniej więcej podobnie, do naszych wyników, ponieważ całkiem możliwe, że w przypadku tych wyników brany pod uwagę był jeszcze upload. Nie było to jednak napisane jawnie. Jeżeli my policzylibyśmy średnią z download i upload dla naszego kraju to otrzymany wartość 11,36 Mbit/s, czyli już bardzo blisko wynikowi Akamai. Tak prezentują się wyniki na całym świecie według raportu Amakai:
1. Korea Południowa – 20,5 Mb/s
2. Szwecja – 17,4 Mb/s
3. Norwegia – 16,4 Mb/s
4. Szwajcaria – 16,2 Mb/s
5. Hong Kong – 15,8 Mb/s
6. Holandia – 15,6 Mb/s
7. Japonia – 15 Mb/s
8. Finlandia – 14,8 Mb/s
9. Łotwa – 14,5 Mb/s
10. Czechy – 14,5 Mb/s
11. Dania – 14,0 Mb/s
12. Rumunia – 13,1 Mb/s
…
18. Irlandia – 12,4 Mb/s
…
22. Niemcy – 11,5 Mb/s
…
26. Słowacja – 11,2 Mb/s
27. Węgry – 10,7 Mb/s
28. Portugalia – 10,6 Mb/s
29. Polska – 10,6 Mb/s
Upload
Skoro mieliśmy download, to mamy i wyniki dla upload, którą są różniące się pod powyższych. Najszybszymi dostawcami okazali się: Internetia, UPC Polska i Inea. W przypadku dostawców mobilnych najlepiej prezentują się Polkomtel, Play i T-Mobile. Średnia krajowa w naszym kraju dla wyników upload ze SpeedTest wynosi 4,77 Mbit/s.
Podsumowanie
Dostawcami, którzy zwyciężyli zarówno w kategorii download, jak i upload są: UPC POLSKA i INEA. Jeżeli chodzi o mobilnych ISP, to obie kategorię zwyciężyli POLKOMTEL i T-MOBILE. Są to dostawcy, których download i upload są na wysokim poziomie, a właśnie tego oczekujemy. Nie jest to też tak, że są to najszybsi dostawcy. Są to ISP, których cena usług pozwala na to, aby użytkownicy zakupili pakiety o wyższych przepustowościach, czyli tacy, którzy dla nas są najbardziej opłacalni.