W pierwszym kwartale 2025 roku dwóch operatorów podzieliło się zwycięstwami w czterech kategoriach rankingowych. Orange dostarczał najszybszy internet 5G oraz światłowód FTTH, natomiast T-Mobile – internet domowy oraz mobilny.  

W I kwartale 2025 roku wykonano 11,6 mln testów na platformie SpeedTest.pl składającej się z:

Ranking dostawców internetu w Polsce za I kwartał 2025 roku

Jak co kwartał, prezentujemy 4 rankingi dostawców internetu:

O kwalifikacji danego ISP do rankingu decyduje minimum 0,5% udziału w całkowitej liczbie testów w danej kategorii, a o miejscu w rankingu średni wynik dla prędkości pobierania danych (download) za cały I kwartał 2025 roku.

Najszybsze 5G w I kwartale 2025 roku dostarczał Orange (292 Mb/s).

W I kwartale 2025 użytkownicy aplikacji SpeedTest.pl wykonali 182 tys. testów 5G, co stanowiło ok. 21% wszystkich testów mobilnych. Jest to dotychczas najwyższy udział testów 5G, wskazujący na stale rosnącą popularność technologii, związaną ze wzrostem zasięgu sieci, penetracją terminali obsługujących 5G oraz kampaniami marketingowymi operatorów. W badanym okresie średnia prędkość internetu 5G w Polsce wzrosła do 221 Mb/s – o 32% więcej niż rok wcześniej (167 Mb/s w Q1 2024). Średni upload w tej technologii to 28 Mb/s, a opóźnienia (ping) – 23 ms. Od początku wdrożenia 5G opartego o pasmo 3,6 GHz, dwóch operatorów (Orange i T-Mobile) posiada przewagę nad pozostałymi jeśli chodzi o średnie prędkości. Wynika to z większej liczby uruchomionych stacji z C-band, co finalnie przekłada się na wyższy udział testów tego „szybszego” pasma w ogóle testów 5G.

Dostawcą najszybszego 5G w Polsce w I kwartale 2025 roku był Orange (292 Mb/s za cały kwartał i 295 Mb/s za marzec), z minimalną przewagą przed T-Mobile (odpowiednio 288 i 286 Mb/s). Trzeci w kolejności był Play (187 Mb/s za kwartał i odpowiednio 186 Mb/s). Plus bazuje w dalszym ciągu na paśmie 2600 MHz, uzyskując wyniki na poziomie 115 Mb/s.

Średnią szybkość i opóźnienia internetu 5G w I kwartale 2025 roku. przedstawia poniższa tabela:

Statystyki prędkości pobierania danych za ostatnie 12 miesięcy 2025/2024 roku przedstawia poniższy wykres. Widać na nim m.in. duże skoki prędkości w sieci T-Mobile związane z okresowym wprowadzeniem limitów prędkości w taryfach.

Najszybszy internet mobilny w I kwartale 2025 roku oferował T-Mobile (111 Mb/s).

Ranking mobilny – obejmujący testy we wszystkich kluczowych technologiach mobilnych 3G, 4G LTE i 5G – bazuje na 854  tys. pomiarów, wykonanych w aplikacjach dla Android i w aplikacji dla iOS. Średnia prędkość internetu w tej kategorii w I kwartale wyniosła 87 Mb/s i była wyższa w porównaniu do Q1 2024 o prawie 40%.

T-Mobile nieprzerwanie od stycznia 2024 roku dostarcza najszybszy internet mobilny w Polsce (111 Mb/s), wyprzedzając Orange (96 Mb/s) i Play (81 Mb/s). T-Mobile został liderem również w kategorii uploadu (wspólne z Play – 17 Mb/s) oraz zapewniał najniższe opóźnienia – 23 ms.

Jeśli chodzi o szybkość samego LTE, to w I kwartale najszybszą siecią czwartej generacji był T-Mobile (prawie 62 Mb/s) przed Play (54 Mb/s), Orange (51 Mb/s) i Plusem (41 Mb/s).

Średnią szybkość i opóźnienia internetu mobilnego (3G/4G/5G) w I kwartale 2025 roku przedstawia poniższa tabela:

Internet domowy od T-Mobile był najszybszy w I kwartale 2025 roku (283 Mb/s).

Ranking internetu domowego powstał na podstawie 8,8 mln testów wykonanych w aplikacji webowejaplikacji dla Windowsaplikacji dla macOS oraz na testach Wi-Fi w mobilnych aplikacjji dla Android i w mobilnej aplikacji dla iOS.

Średnia prędkość internetu domowego w Polsce w Q1 2025 roku wyniosła 175 Mb/s i była wyższa niż w tym samym okresie rok wcześniej o 15% (152 Mb/s). Taki sam przyrost odnotowany został w przypadku upload (67 do 58 Mb/s).

W Q1 2025 roku najszybszy internet domowy dostarczał T-Mobile Stacjonarny z downloadem na poziomie 283 Mb/s. Drugie miejsce zajęła Vectra z 262 Mb/s, z minimalną przewagą nad Play Stacjonarny – 258 Mb/s. Obaj operatorzy mają wysoki udział łączy w technologii telewizji kablowych. Dystans do pierwszej trójki sukcesywnie zmniejsza Orange, który migruje wolne łącza aDSL do światłowodu.

Niezmienne od lat, absolutnym liderem w szybkości wysyłania była INEA (ponad 227 Mb/s), która oferuje łącza symetryczne. Wiceliderem jest T-Mobile Stacjonarny z 117 Mb/s.

Dwóch operatorów dostarcza łącza z pingiem na poziomie 9-10 ms (INEA i Toya).

Dostawcą najszybszego światłowodu FTTH w I kwartale 2025 był Orange (319 Mb/s).

Ranking internetu swiatłowodowego powstał na bazie 1,8 mln testów. Średnia prędkość tej najszybszej technologii dostępu do internetu wyniosła 293 Mb/s, co oznacza przyrost w ciągu roku o 30 Mb/s.

Niezmiennie od lat najszybszym światłowodem mogą się cieszyć klienci Orange. Średnia prędkość w sieci tego operatora wyniosła 319 Mb/s za I kwartał i 328 Mb/s za marzec 2025 roku. Drugie miejsce zajął T-Mobile (283 i odpowiednio 286 Mb/s), minimalnie wyprzedzając Play (280 i 278 Mb/s).

Również niezmiennie od lat najwyższy upload dostarcza INEA (257 Mb/s), przed T-Mobile (118 Mb/s) i Netią (112 Mb/s). Ping w polskich sieciach FTTH w I kwartale spadł do 10 ms. Najniższe opóźnienia zapewniały Toya (6 ms) przed Orange (8 ms) i INEA (9 ms).

Informacje dodatkowe

Zasady i warunki komercyjnego wykorzystania wyników powyższych rankingów w kontekście znaku towarowego SPEED TEST określa każdorazowo V-SPEED Sp. z o.o. Zgoda udzielana jest na okres maksymalnie jednego roku. Komercyjne wykorzystywanie wyników powyższego rankingu bez zgody V-SPEED Sp. z o.o. jest zabronione. Wyjątek stanowi cytowanie wyników w portalach informacyjnych i prasie.

Zasady obowiązujące podczas tworzenia rankingu:

  • Nazwę operatora określamy na podstawie publicznego adresu IP użytkownika z informacji dostępnych w RIPE lub przekazanych od operatora.
  • Przed wyznaczeniem średnich wartości w publikowanych rankingach i statystykach, agregujemy surowe wyniki dla operatora, użytkownika, lokalizacji i technologii połączenia w ustalonym czasie. Dzięki temu uśredniamy nadmiarowe wyniki pomiarów, wykonane przez pojedynczych użytkowników, które mogłyby wpłynąć na wyniki rankingów.
  • Kształtowanie ruchu pomiarowego (prędkość transmisji danych) pomiędzy serwerami pomiarowymi a użytkownikiem aplikacji w ramach platformy pomiarowej SpeedTest.pl musi podlegać tym samym zasadom, co w przypadku pozostałych usług internetowych dla danego użytkownika. Dotyczy to zarówno dostawców usługi dostępu do Internetu, jak i dostawców serwerów pomiarowych. Nieprzestrzeganie tej zasady może wiązać się przykładowo z usunięciem serwera pomiarowego, odpowiednim oznaczeniem operatora w rankingu, a w ostateczności usunięciem operatora z list rankingowych.


Poprzedni artykułMiasta z najszybszym internetem w Q4 2024 roku
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.