Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a więc czas na podsumowania. Rok 2018 przyniósł nam wiele innowacji, ruchu w branży mobilnej. A to dopiero początek rozwoju rewolucyjnych technologii, które zmienią naszą przyszłość. W tym zestawieniu prezentujemy najciekawsze telefony roku 2018.
Najciekawsze flagowce 2018
Zaczniemy prosto – od flagowców. Najdroższe modele posiadają najwięcej ciekawych rozwiązań. Ale nie zdołamy opisać ich wszystkich, głównie dlatego, że w 99% zaskoczenia, które przykuwało by naszą ciekawość, po prostu nie ma – stoją one na wysokości zadania ale nie wnoszą nic ciekawego do branży. Dobrym przykładem na to jest iPhone XS, który niespecjalnie różni się od poprzednika, czy też Samsung Galaxy Note 9 – który chociaż medialny, wyśmienicie wyposażony i wydajny, to wciąż należy do serii Galaxy Note i realizuje jej założenia.
Huawei Mate 20 Pro
Mate 20 Pro to telefon, który absolutnie zrównał konkurencję z ziemią. Pomijając topową specyfikację (pierwsze miejsce w rankingu AnTuTu, stan na drugą połowę listopada 2018), pierwszy 7 nanometrowy procesor w przypadku urządzenia z Androidem, flagowiec Huawei aż kipi od ciekawych rozwiązań. Jest to model, który spopularyzował czytnik linii papilarnych w ekranie. Jego aparat według DxOMark „kosi” konkurencję pod każdym aspektem. Niewielkie dodatki, takie jak głośniki w porcie USB, umilają nam korzystanie z tego smartfona. Więcej o jego specyfikacji można znaleźć tutaj.
ASUS ROG Phone
Ten telefon zdecydowanie zasłużył na obecność w tym zestawieniu. Nie do końca można go nazwać flagowcem – jest to produkt topowy, ale skierowany przede wszystkim do graczy. Z kompletem akcesoriów ASUS ROG Phone staje się doskonałym setupem do grania. Software i wydajny hardware na każdym kroku wspiera szeroko rozumiany „gaming”. Przez jakiś czas był on na pierwszym miejscu w rankingu AnTuTu, ale został wyparty przez Huawei Mate 20 Pro. Więcej informacji na ten konkretny temat, jak i o samym modelu podawaliśmy już wcześniej.
Smartfony ze średniej półki
Na średniej półce jest tłoczno. Producenci tacy jak Xiaomi, czy też Honor nie wahają się „wrzucać” na rynek po trzy modele o takim samym targecie sprzedażowym. Ale w 2018 roku została pokonana pewna bariera. Bariera cenowa. Szczególnie dobrze to widać w przypadku tanich telefonów gamingowych. Dwa najciekawsze modele z tej półki cenowej, trafiły nawet do naszego podsumowania – najlepszy telefon do 1 500 złotych. A chodzi oczywiście o:
Pocophone F1
Kiedy Pocophone F1 (produkowany przez Xiaomi) pojawił się na rynku, w mediach technologicznych zawrzało. Jest to telefon, który pomimo kilku niedociągnięć w jakości wykonania, czy też w zakresie posiadanych funkcji (a konkretnie braku NFC), zdobył serca milionów użytkowników z całego świata. To był swoisty symbol dominacji Xiaomi – topowa specyfikacja w ultra-niskiej, niespotykanej dotąd cenie.
Honor Play
To drugi ciekawy telefon z tego przedziału cenowego. Tak samo jak Pocophone F1 posiada on mocne, wydajne podzespoły. Mowa tu głównie o ośmiordzeniowym procesorze HiSilicon Kirin 970 i układzie graficznym Mali-G72 MP12, wspierane przez 4 GB RAM. Co prawda nie poradził on sobie z Pocophone F1 w rankingach, ale za to oferuje NFC i mocniejszą konstrukcję. Jest on nieco przyćmiony przez swojego największego konkurenta z ramienia Xiaomi, gdyby nie ten fakt, to Honor Play jako „ciekawy smartfon” jawił by się w zupełnie innych, ostrzejszych barwach.
Niecodzienne smartfony
Te telefony są po prostu inne niż te które widzimy na co dzień. Ich unikatowość i zastosowanie niespotykanych rozwiązań sprawia, że są ciekawe.
Xiaomi Mi Mix 3
Flagowiec Xiaomi został wyposażony w tzw. slider. Powierzchnia telefonu jest więc rozsuwana mechanicznie. Dzięki temu nie musi korzystać z notcha, który stał się prawdziwym wyzwaniem dla branży w 2018 roku. Nie tylko z tego powodu jest on bardzo ciekawym urządzeniem. Ma on dosyć ciekawą specyfikację, i potencjalnie może być rozbudowany do nawet 10 GB pamięci RAM.
ZTE Nubia X
Ten telefon sprzedał się w liczbie 100 000 egzemplarzy w zaledwie 57 sekund po premierze. Jego cechą charakterystyczną są dwa ekrany. Jeden główny – zaimplementowany na przedzie, który pokrywa praktycznie całą powierzchnię frontową, drugi dodatkowy – zamontowany na plecach, odpowiadający za selfie, ale wspierający też wszystkie aplikacje i funkcjonujący jako pełnoprawny wyświetlacz.
Royole Flex Pai
Firma Royole była w stanie pokonać Samsunga, LG i Huawei w boju o składany smartfon. Flex Pai to telefon dostępny póki co w przedsprzedaży, ale zapowiada się na bardzo udany produkt. Jest to pierwszy pełnoprawny składany smartfon na rynku, a zatem być może najciekawszy model zaprezentowany w roku 2018.
Wyróżnienia:
Na wyróżnienia zasługują Razer Phone 2 – jako telefon z ekranem 140 Hz, iPhone XR, jako „w miarę dobrze wyceniony” (choć co do tego każdy ma inne zdanie), i wydajny (wyposażony w procesor A12 Bionic) sprzęt Apple, Samsung Galaxy Note 9, jako klasa sama w sobie, Red Hydrogen One (który co prawda nie zdobył szerszego poklasku), jako telefon, który próbował być innowacyjny, do pewnego momentu mu się to udało, Google Pixel 3, i wiele jeszcze innych telefonów, które bardziej lub mniej przyczyniły się do rozwoju branży.