Rynek laptopów gamingowych co roku nas zaskakuje. Na targach technologicznych pokazywane są coraz to nowsze, ciekawe rozwiązania dla mobilnych graczy. Niektóre są lepsze, inne nieco gorsze, zwykłemu konsumentowi czasami ciężko jest dokonać właściwego wyboru. Dlatego właśnie powstał ten ranking.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu laptopa gamingowego?

Przede wszystkim zależeć nam będzie na jak największej wydajności w grach komputerowych. By to osiągnąć, musimy zadbać o jak najlepszą kartę graficzną i procesor. Mniejsze znaczenie ma pamięć RAM. Większość kompozycji z 8 GB będzie w stanie zaoferować nam znośną jakość rozgrywki, 16 GB RAM-u natomiast to więcej niż wystarczająco by obsłużyć nawet te wymagające tytuły.

windows, windows 10, creators update, redstone 3

Z dodatkowych elementów, które nie są tak zwanymi must-have, możemy zastanowić się nad matrycą o częstotliwości odświeżania powyżej 120 Hz. Jeśli zamierzamy składować dużo gier w naszej bibliotece, powinniśmy zaopatrzyć się w komputer z dyskiem SSD (najlepiej o pojemności powyżej 250 GB) wraz z dodatkowym dyskiem HDD. W innym przypadku powinien wystarczyć sam SSD, szczególnie jeśli jesteśmy fanatykami jednego, dwóch, trzech tytułów.

Czym różni się laptop gamingowy od zwykłego, biurowego urządzenia?

Laptopy biurowe idą w stronę jak największej kompaktowości. W przypadku gamingowych „potworów” możemy zauważyć odwrotny trend. Najpotężniejsze, najwydajniejsze laptopy gamingowe są wręcz ogromne. Minimalna przekątna ekranu w urządzeniach przeznaczonych do grania to jakieś 15 – 16 cali, chociaż osiąga ona potężne wartości nawet do 21 cali (Acer Predator 21 X z 2017 roku). Bardzo często możemy się spotkać z modelami o przekątnej 17,3 cala. Sprzęty biurowe najczęściej posiadają od 13 do 15 cali przekątnej.

Razer projekt Linda

Laptopy biurowe zazwyczaj operują na niezbyt wydajnych układach graficznych, często jest to układ zintegrowany. To nie do pomyślenia w laptopie gamingowym. Niestety te wszystkie różnice sprawiają, że laptopy biurowe mają dwie gigantyczne zalety ponad gamingowymi. Jest to długość pracy na baterii i waga. Wydajne podzespoły często są „prądożerne”, natomiast gamingowe maszyny często posiadają sporą wagę, są niezbyt poręczne i ciężko sobie wyobrazić pracę z takim urządzeniem w ulubionej kawiarni.

Asus ROG Zephyrus S GX701 – drogi, smukły i niesamowicie wydajny

Na pierwszy ogień idzie produkt marki Asus z linii Republic Of Gamers (ROG). Asus od lat tworzy niezwykle popularne i wydajne urządzenia gamingowe, ten laptop to zwieńczenie lat pracy nad nowymi technologiami. Asus ROG Zephyrus S GX701 posiada bardzo ciekawy komplet komponentów. Procesor to Intel Core i7-8750H. Jest to wydajne CPU, które sprawdzi się w nawet najbardziej wymagających grach. Za grafikę laptopa odpowiada karta graficzna RTX 2080 Max-Q (w przypadku najdroższej wersji) albo RTX 2070. Obydwa te układy obsługują nowoczesną technologię ray-tracing, poza tym oferują wyśmienitą płynność podczas mordowania naszych wrogów w grach. Komputer obsługuje do 24 GB RAM.

laptop

Asus ROG Zephyrus S GX701 wyróżnia się matrycą o wysokiej częstotliwości odświeżania. Jego ekran ma 17 cali, sam laptop nie jest jednak standardowym, topornym gamingowym potworem. Jest to urządzenie stosunkowo kompaktowe. Ramki ekranu są zminimalizowane, waga też nie odstrasza – 2,65 kg. Odstraszać może za to cena, która zaczyna się od 10 000 złotych.

MSI Titan GT75 – niczym potwór z Loch Ness

Tym razem mowa o prawdziwym potworze. MSI Titan GT75 to ogromny, niezwykle wydajny komputer gamingowy. Na tle konkurencji wyróżnia go procesor. Jest to Intel i9-8950HK. Zapewnia on niesamowite możliwości, jest to jedna z najwydajniejszych jednostek dla graczy (nie tylko w laptopach, ale też PC). Sprawdzi się również podczas obsługi najbardziej wymagających programów. Moc grafiki zapewnia karta Nvidia GTX 1080 albo dwie GTX 1070 w układzie SLI

Laptop obsługuje aż do 64 GB RAM. Przed zakupem warto zwrócić jednak uwagę na jego gabaryty – 4,56 kilograma przy wymiarach 42,8 x 31,4 x 5,8 cm. To ogromna maszyna z 17-calowym ekranem. Komputer kosztuje powyżej 15 000 złotych. To high-endowe urządzenie, które jest jednym z najmocniejszych laptopów na rynku.

Lenovo Legion Y740 – smukły i mocny

Tym razem propozycja w bardziej „ludzkiej” cenie do 7 000 złotych. Seria Legion ma ugruntowaną pozycję na rynku gamingowym, przez lata zdobyła zaufanie graczy z całego świata. Lenovo Legion Y740 posiada procesor Intel i7-8750H, który charakteryzuje się bardzo dobrą wydajnością. Jeśli chodzi o grafikę, mamy do wyboru trzy karty z ray-tracingiem – GeForce RTX 2080 Max-Q, GeForce RTX 2070 Max-Q, GeForce RTX 2060. Wraz z do 32 GB RAM-u o wysokim taktowaniu (2666 – 32000 MHz) zapewnia to doskonałe parametry do płynnej i cieszącej oko rozgrywki.

laptop

Komputer posiada spory ekran 17,3 cala, jego wymiary to 41,2 cm x 30,5 cm x 2,3 cm, przy wadze powyżej 2,8 kilograma. Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych opcji, jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości.

HP Pavilion Gaming 15 – klasa sama w sobie

Powyższe modele na pewno przykuwają uwagę w salonach technologicznych. Jednakże większość graczy w Polsce nie może sobie pozwolić na tak zaawansowany sprzęt. Dlatego w tym zestawieniu umieszczamy propozycję low-budget (cena około 3 000 złotych). Ten komputer posiada procesor Intel Core i5 ósmej generacji (i5-8300H), który wraz z kartą graficzną Nvidia GTX 1050 i 8 GB RAM zapewni podstawową wydajność w grach komputerowych. Sprawdzi się w tytułach MMO takich jak World of Tanks, Leauge of Legends, tytuły triple-A mogą wymagać obniżenia ustawień graficznych.

laptop

Komputer jest też dosyć niewielki, ekran to 15,6 cala. Jego waga wynosi 2,4 kilograma a wymiary to kolejno 36,5 x 25,6 x 2,5 cm. To podstawowy komputer gamingowy dla każdego.