Polacy korzystają z coraz szybszego dostępu do internetu. Operatorzy stacjonarni instalują coraz więcej łączy światłowodowych. Z kolei dostawcy mobilni modernizują obecne sieci LTE oraz szykują się do wdrożenia 5G. Zobaczmy, jak ostatnie inwestycje przełożyły się na średnie prędkości uzyskiwane przez użytkowników naszych aplikacji.
INEA podtrzymuje pozycję lidera w rankingu ogólnym
Ranking ogólny SpeedTest.pl powstaje na podstawie testów wykonanych za pomocą aplikacji webowej. Klienci wielkopolskiego operatora INEA pobierali w styczniu dane ze średnią prędkością powyżej 130 Mbit/s. U pozostałych czołowych polskich operatorów wynik ten mieści się w przedziale od około 70 Mbit/s do 90 Mbit/s.
Ranking Wi-Fi pozostaje bez większych zmian
Zestawienie to powstaje na podstawie wyników testów WiFi z aplikacji mobilnych, dlatego należy pamiętać, że widoczne w rankingu prędkości zależą od kilku czynników: prędkość łącza, wydajność routera Wi-Fi oraz ilość anten Wi-Fi w smartfonie użytkownika.
T-Mobile wysuwa się na prowadzenie w rankingu dostawców internetu mobilnego
Największą poprawę w działaniu internetu mobilnego w telefonie powinni zauważyć w minionym miesiącu klienci T-Mobile. 8% wzrost średniej prędkości pobierania danych pozwolił operatorowi na ponowne zajęcie pierwszego miejsca w rankingu 3G/4G LTE. Różnice pomiędzy miejscami na podium (tj. T-Mobile, Orange i Play) są niewielkie. Średnie prędkości pobierania danych całej trójki mieszczą się w przedziale od 19 do 22 Mbit/s. Tutaj dość znacznie odstaje Plus z wynikiem w okolicach 15 Mbit/s.
Ciekawie wygląda również zestawienie nieuwzględniające pomiarów wykonanych w roamingu krajowym, gdzie pierwsze miejsce w styczniu współdzielone jest przez Play oraz T-Mobile z różnicą prędkości poniżej 100 kbit/s:
T-Mobile zajmuje pierwsze miejsce w rankingu 4G LTE
Przyspieszenie sieci T-Mobile jest również widoczne w rankingu uwzględniającym tylko pomiary wykonane w zasięgu sieci 4G LTE. W nadchodzącym roku będzie on miał większe znaczenie, ponieważ operatorzy coraz więcej posiadanych zasobów radiowych przeznaczają na potrzeby sieci LTE. „Rozkład sił” w rankingu 4G jest taki sam jak w zestawieniu „mieszanym”. Średnie prędkości uzyskiwane przez klientów czołowych operatorów (T-Mobile, Orange i Play) mieszczą się w przedziale od około 22 do 25 Mbit/s. Z kolei znajdujący się poza podium Plus uzyskał wynik nieco powyżej 17 Mbit/s.
Sytuacja zmienia się, jeśli pominiemy testy wykonane w roamingu krajowym. W przypadku sieci 4G LTE własna infrastruktura Play zapewnia wyniki zbliżone do sieci Orange. Jednak najszybszy pozostaje T-Mobile.
Dlaczego dodatkowo publikujemy rankingi “bez roamingu”?
W związku z pewnymi zastrzeżeniami pojawiającymi się w sieci odnośnie tej kategorii, chcielibyśmy wyjaśnić, dlaczego powstają rankingi “bez roamingu” krajowego.
Zestawienia powstały z inicjatywy naszych czytelników i traktujemy je jako ciekawostkę, o której należy także wspomnieć przy publikacji rankingów głównych. Jak pokazują wyniki poniżej zamieszczonej ankiety, czytelnicy w dalszym ciągu chcą, aby taka kategoria była publikowana:
Lider kategorii „bez roamingu” zmienił się dopiero pod koniec zeszłego roku pomimo udziału jego testów 3G na podobnym poziomie od 2 lat. Korelujemy to z inwestycjami poczynionymi na rynku mobilnym w 2018 roku. Na poniższym wykresie (stworzonym na podstawie naszych danych) widać wyraźnie trend wskazujący, że w najbliższym czasie udział testów 3G będzie podobny dla wszystkich operatorów:
Ponadto roaming to tylko jeden z parametrów naszych rankingów. Użytkownik może zmienić wiele innych opcji w zestawieniach: