Podwójne aparaty zaczynają swój żywot na wymagającym rynku telefonów. Tak więc nic dziwnego, że wciąż pojawiają się nowe technologie. Jednym z nich jest nowe rozwiązanie OPPO, które zapowiada nowe zastosowania aparatu w telefonie.
Firmy już od dłuższego czasu biją się o najlepsze rozwiązanie i zastosowanie swoich podwójnych aparatów. Aktualnie, dużą konkurencją stały się rozwiązania wprowadzone przez Xiaomi oraz Apple, które wprowadziło drugi aparat o możliwości nawet 2-krotnego zoomu optycznego. Jakby nie patrzeć, są to rozwiązania sprawdzone, w 100% przetestowane w boju.
Gdy 2-krotny zoom to za mało
Rozwiązanie podwójnego zoomu optycznego jest jakby nie patrzeć, rzeczą dość ograniczającą użytkownika. Dlatego firma OPPO, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, postanowiła opracować bardziej zaawansowane rozwiązanie autorskie. Stworzyli oni bowiem prototyp telefonu z możliwością aż 5-krotnego zoomu, który łączy w sobie 2-krotną możliwość zoomu cyfrowego oraz 3-krotnego zoomu optycznego. OPPO wskazuje, że wynik cyfrowej operacji będzie zależny od tak zwanej „fuzji obrazu”. Będzie to najprawdopodobniej integracja dwóch uzyskanych obrazów z oddzielnych aparatów, aby wydobyć jak najwięcej szczegółów.
Jak jednak uzyskać taki efekt przy wykorzystaniu jak najmniejszej przestrzeni?
W dzisiejszych czasach producenci aparatów dla telefonów muszą pamiętać tylko o jednym. Tworzone układy optyczne do smartfonów nie mogą być za duże. Rodzi to wiele trudności, takich jak ograniczenie do użycia pełnych szkieł oraz ograniczenie wielkości matrycy aparatu. Cienki telefon jednak mimo swojego luksus rodzi wiele problemów nie tylko dla komponentów takich jak procesor, chłodzenie czy cieńsza bateria, ale także i użycie odpowiednio aparatu. Z tym rozwiązaniem uporał się całe szczęście OPPO. Wykorzystał on w swoim drugim obiektywie pryzmat, dzięki któremu jest on w stanie odwrócić obraz o 90 stopni wprost na matrycę. Rozwiązanie to umożliwiło nie tylko umieszczenie aparatu wzdłuż górnej obudowy telefonu, ale także pozwoliło na wykorzystanie znacznie większej ogniskowej w obiektywie. Co więcej, OPPO postarało się, żeby jego obiektyw był w pełni stabilizowany.
Jak jednak rozwiązanie OPPO sprawdza się na tle innych firm?
Do tej pory, rozwiązania tego typu miały dość ciężki start, lecz jeśli weszły w życie, to dotąd utrzymują się w znakomitym stanie. Jak będzie w tej sytuacji? Dużo pokaże nam czas oraz czy prototyp telefonu od OPPO sprawdzi się na rynku. Twórcy tego rozwiązania sami przyznają, że układ peryskopowy aparatu będzie miał 5,7 mm grubości. Niestety, nie wspomnieli już o parametrach samej matrycy, także nie wiemy czego tak naprawdę możemy się spodziewać. Ograniczone miejsce w duży stopniu zaważy o wielkości matrycy, co z kolei przełoży się na jakość oferowanych zdjęć. Nie wiadomo jednak, czy to powstrzyma prototyp przed wyjściem na rynek. Sam pomysł OPPO brzmi naprawdę ciekawie i z pewnością znajdzie zastosowanie też i w innych projektach w przyszłości. Mam nadzieję, że kiedyś zobaczymy go w końcu w akcji.
Źródło: GSM Arena
[vlikebox]