Organizacja Wi-Fi Alliance uruchomiła niedawno program certyfikacyjny Wi-Fi EasyMesh. Oznacza to, że w sklepach niedługo pojawią się kompatybilne ze sobą urządzenia służące do budowy kratowych sieci Wi-Fi. Charakteryzują się one dużym zasięgiem, który jest zapewniany przez kilka współpracujących ze sobą routerów.

Kratowe sieci Wi-Fi oferują zasięg dużo większy od tego, który jest oferowany przez pojedynczy router. Tego typu rozwiązania stosowane są w rozległych biurach oraz dużych domach. Problem polega na tym, że cała sieć kratowa Wi-Fi musi być zbudowana z użyciem urządzeń tego samego producenta. Niestety punkty dostępowe pochodzące od różnych dostawców nie współpracują ze sobą. Sytuacja ta zostanie zmieniona przez certyfikat Wi-Fi EasyMesh. Urządzenia, które go uzyskają, będą korzystać z tego samego protokołu sygnalizacyjnego, więc nie będzie problemów ze współpracą urządzeń różnych firm.

Jak działają sieci kratowe Wi-Fi?

Pojedynczy router Wi-Fi charakteryzuje się ograniczonym zasięgiem. Jeżeli ktoś ma duży dom i chce zwiększyć zasięg swojej sieci bezprzewodowej, to musi zastosować dodatkowe urządzenie. Są to zazwyczaj extendery Wi-Fi, które często są nazywane repeaterami. Jednak tworzą one sieci Wi-Fi o nowej nazwie i czasami zdarza się tak, że nasz laptop ma problem z płynnym przełączaniem pomiędzy dwoma sieciami. Natomiast sieci EasyMesh będą złożone z access point’ów, które będą nadawać sygnał sieci Wi-Fi o takiej samej nazwie. Dzięki temu nasze urządzenia Wi-FI nie będą mieć problemów z przełączaniem pomiędzy poszczególnymi punktami. Wszystko to wygląda bardzo fajnie, ale jest jeden problem.

Jak do tej pory żaden z producentów urządzeń Wi-Fi nie zadeklarował się na przygotowanie sprzętu zgodnego z EasyMesh. Wi-Fi Alliance nie lubi podziałów i chce, żeby urządzenia Wi-Fi mogły ze sobą współpracować. Tyczy się to również punktów dostępowych wchodzących w skład sieci kratowej. Natomiast producenci tacy jak Netgear czy też Linksys już zbudowali swoje ekosystemy zapewniające podobne rozwiązania. Przystąpienie do programu certyfikacyjnego EasyMesh na pewno zwiększyłoby konkurencyjność na rynku kratowych sieci Wi-Fi. Dla nas byłaby to korzystna sytuacja. Dla producentów sprzętu już niekoniecznie.

Źródło: Wi-Fi Alliance

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.