Jaka jest najpopularniejsza kombinacja klawiszy, którą zna praktycznie każdy? Co prawda starotypowi studenci wielbią Ctrl + C i Ctrl + V, ale osoby pamiętające czasy Windowsa 98 doskonale znają przysłowiowych “Trzech Króli”, czyli Ctrl + Alt + Del. Kombinacja ta jest dość uporczywa do wciśnięcia, ponieważ wymaga użycia obu rąk, ale właśnie takie jest jej cel. Jednak Bill Gates przyznał ostatnio, że gdyby miał decydować ponownie, to w to miejsce wprowadziłby pojedynczy klawisz. Czy byłby to dobry pomysł?
Kombinacja klawiszy, jaką jest Ctrl + Alt + Del, ma specjalne zastosowanie w systemach Microsoftu w zależności od wersji. W pierwszych systemach operacyjnych z Redmond, czyli MS-DOS, Windows 3.x oraz Windows 9x, wciśnięcie “Trzech Króli” powodowało natychmiastowy reset komputera. Przy czym w Windows 9x kombinację tą trzeba było użyć dwa razy z rzędu. Natomiast w nowszych systemach, począwszy od Windows XP, wyświetlany jest Menadżer zadań oraz opcje wylogowania lub zamknięcia systemu. Nie ma co ukrywać, pojedynczy klawisz byłby tutaj wygodniejszy. Dlaczego Bill Gates nie zrealizował swojego pomysłu?
Inżynierowie IBM odrzucili pomysł Gatesa i wymusili pozostawienie kombinacji Ctrl + Alt + Del.
Tak, za osławionych w całym Internecie “Trzech Króli” nie jest odpowiedzialny Bill Gates i Microsoft. Skrót ten wymyślił IBM, ponieważ był to jedyny sposób, aby ich ówczesna klawiatura przekazała do komputera PC przerwanie. Oczywiście tłumaczy to tylko i wyłącznie utrzymanie tej konwencji w systemie MS-DOS. Od Windowsa 3.0 skrót Ctrl + Alt + Del jest obsługiwany przez sterownik klawiatury systemu operacyjnego, zatem Microsoft mógł z niego zrezygnować. Jednak nie byłby to raczej zbyt dobry pomysł. Przykładowo pierwszy IBM PC miał możliwość wywołania miękkiego restartu z poziomu BIOS-a za pomocą kombinacji Ctrl + Alt + Esc. Jednak IBM zrezygnował z tego rozwiązania, ponieważ sekwencja ta była często przypadkowo wywoływana przez przyciśnięcie lewej strony klawiatury. Z kolei komputer Apple II posiadał klawiaturę z przyciskiem Reset, jednak został on później znienawidzony przez użytkowników. Okazało się, że w praktyce raz na jakiś czas znalazł się pechowiec, który nacisnął ten przycisk przez przypadek i stracił wyniki swojej niezapisanej pracy. Dlatego też użytkownicy znaleźli sposób na utrudnienie jego wciśnięcia poprzez montaż niewielkiej gumowej uszczelki.
Źródło: ZDNet