Na przełomie września i października pojawiły się w sieci doniesienia dotyczące niebezpiecznych ataków wykorzystujących podatności w kartach SIM. S@Tattack i WIBattack, bo o nich mowa, mogą być wykorzystanie w sieciach operatorów telefonii komórkowych z 29 państw. Na szczęście na liście podatnych na taki państw nie znajduje się Polska.
Pierwsze doniesienia dotyczące ataków S@Tattack i WIBattack były bardzo niepokojące. Wstępne badania pokazały, że działają one na 9,1% przetestowanych kart SIM. Niestety badacze nie podali wtedy dokładnej listy operatorów, których klienci są narażeni na ataki. Dokładniejsze badania, których wyniki opublikowała firma AdaptiveMobility, pokazują, że skala zagrożenia wynikająca z ataków na karty SIM jest dość spora. Obecnie problem ten dotyczy klientów operatorów z 29 krajów.
- Ameryka środkowa:
- Meksyk
- Gwatemala
- Belize
- Republika Dominikany
- Salwador
- Honduras
- Panama
- Nikaragua
- Kostaryka
- Ameryka Południowa:
- Brazylia
- Peru
- Kolumbia
- Ekwador
- Chile
- Argentyna
- Urugwaj
- Paragwaj
- Afryka:Wybrzeże Kości Słoniowej
- Ghana
- Benin
- Nigeria
- Kamerun
- Europa:
- Włochy
- Bułgaria
- Cypr
- Azja:
- Arabia Saudyjska
- Irak
- Liban
- Palestyna
Polacy nie muszą martwić się atakami na karty SIM
Ataki S@Tattack i WIBattack są na tyle niebezpieczne, że omijają one wszelkie zabezpieczenia zaimplementowanie po stronie systemu operacyjnego smartfona. Z kolei cyberprzestępcy mogą używać ich do wysyłania SMS-ów (również premium), wykonywania połączeń telefonicznych, odczytywania lokalizacji, sprawdzania numeru IMEI oraz uruchomiania strony w przeglądarce WAP. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że tego typu atak nie pozostawia żadnych śladów w rejestrze połączeń smartfona.
Zaraz po serii publikacji niektórzy operatorzy zdecydowali się na wydanie oświadczeń. Jedno z nich opublikował polski oddział T-Mobile:
W ostatnim czasie pojawiły się artykuły opisujące niebezpieczne ataki na karty SIM w systemach iOS i Android.
Chcemy uspokoić naszych klientów, że dzięki zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń, karty SIM T‑Mobile Polska nie są podatne na ataki typu Simjacker (inna nazwa S@Tattack) czy WIBattack.
Teraz wiemy, że problem ataków na karty SIM nie dotyczy wszystkich polskich operatorów. Dla nas jest to bardzo dobra informacja.
Źródło: Adaptive Mobile (1), (2)